
28 czerwca 2009r. odbył się festyn „Piknik pod Lipą” przy placu siedziby Gminnego Ośrodka Kultury – stara szkoła.
Organizatorami byli:
- Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu
- Rada Sołecka Klęczan
W imieniu organizatorów wszystkich uczestników festynu, przywitał sołtys Klęczan
p. Stanisław Kantor oraz Radny Klęczan p. Bogusław Pietrzak.
Na „ Pikniku pod Lipą” było wiele ciekawych atrakcji, jedną z nich były zawody strzeleckie z karabinka pneumatycznego w kategorii Szkół Podstawowych, w Kategorii Gimnazja oraz Kategorii Seniorów o „Puchar Wójta Gminy Chełmiec”. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwał p. Józef Fiut Sądeczanin, członek Zarządu Powiatowego Ligi Obrony Kraju. Od ponad dwudziestu lat prezesuje w klubie LOK „Snajper" obecnie NEWAG-SA Nowy Sącz. Propagator strzelectwa sportowego i sportów obronnych. Organizator wielu imprez i zawodów sportowych dla różnych środowisk i grup wiekowych. Puchary oraz pamiątkowe dyplomy wszystkim uczestnikom zawodów wręczył p. Józef Fiut oraz Radny Klęczan p Bogusław Pietrzak
Kolorowo i ludowo zrobiło się na scenie podczas występu Grupy śpiewaczej KGW z Klęczan. Panie z Koła Gospodyń zajęły III miejsce w Konkursie Grup Śpiewaczych w XXVII Konkursie Muzyki, Instrumentalistów, Śpiewaków ludowych i Drużbów weselnych pn. "Druzbacka", który odbył się w maju tego roku w Podegrodziu.
Na scenie wystąpiły także dzieci ze Szkoły Podstawowej w Klęczanach. Dzieci zaprezentowały się w programie regionalnym, który wraz z dziećmi przygotowała pani Magdalena Kaczor.
Podczas „Pikniku pod Lipą” odbył się także finał konkursu Parasolandia – w co zmienić zepsutą parasolkę organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury. Sponsorem nagród dla laureatów konkursu był GROSZEK – sieć sklepów detalicznych oraz sklep LUCYNA z Klęczan.
Na scenie zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „ Świniarsko”, który wykonał różne rodzaje tańców ludowych: polka i jej odmiany: polka cięta, polka z nogi, polka suwana, walc, sztajer, chodzony i krakowiak.
Zespół Pieśni i Tańca „Świniarsko” podzielony jest na grupy wiekowe: młodsza, czyli dzieci od 5 - 10 lat oraz starsza od 11 – 16 lat..Na zajęcia grupy młodszej uczęszcza około 40 osób, natomiast na grupę starszą około 30.
Zespół ma już za sobą kilka występów, które odbywały się w szkole oraz na stadionie LKS Świniarsko oraz koncerty na imprezach plenerowych, organizowanych przez GOK w Chełmcu. Oprócz lekcji tańca i śpiewu, można tez skorzystać z nauki gry na instrumentach tj.: akordeon, keyboard, pianino, skrzypce, gitara i klarnet.
Opiekunami zespołu są:
- Paulina i Grzegorz Mordarscy – zajmują się tańcem i choreografią zespołu
- Andrzej Obtułowicz - odpowiada za wokal, akompaniament.
- Zbigniew Mordarski – zajmuje się sprawami finansowymi wraz z rada rodziców.
Na scenie zaprezentowały się także przedszkolaczki z Domku Przedszkolaczka Monika w Klęczanach, mieszczącego się w budynku Gminnego Ośrodka Kultury. Przedszkolaczki zaśpiewały piosenkę „Jagódki” i wzbudziły wielkie zainteresowanie zarówno tych najmniejszych jak i tych nieco starszych uczestników festynu. Panie opiekunki umiliły czas dzieciom różnymi konkursami dla najmłodszych i ich rodziców.
Swoim występem zaprezentowała się także Orkiestra Dęta z Librantowej pod batutą dyrygenta p. Józefa Bukowiec. Żywe i skoczne rytmy oraz miłe melodie były zaproszeniem do niedzielnej zabawy. Wraz z librantowską młodzieżą czuwał jak zwykle ich opiekun i menadżer, radny z Librantowej p. Jan Bieniek.
Podczas festynu “Piknik pod Lipą” zaszczycił i mile zaskoczył wszystkich uczestników zabawy występ Zespołu Regionalnego “Lipniczanie” Zespół Regionalny „Lipniczanie” działa pod patronatem Centrum Kultury w Korzennej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej
z Lipnicy Wielkiej. Swoją działalność rozpoczął końcem lat 60-tych. Jego założycielem i wieloletnim kierownikiem był Jan Bulanda. Stroną muzyczną zespołu od początku powstania do dnia dzisiejszego kieruje Zbigniew Purgal. Obecnym kierownikiem zespołu jest Maria Jaworecka. Zespół cieszy się doskonałą opinią wśród etnografów i etnomuzykologów gdyż prezentuje folklor autentyczny tzn. przedstawia tańce, zwyczaje i obyczaje ściśle związane z regionem na którym działa i w formie nie zmienionej, nie przystosowanej dla potrzeb scenicznych. Do największych osiągnięć zespołu należy zaliczyć przede wszystkim dwukrotne zdobycie Złotego Serca Żywieckiego w 1978 i 2004 roku oraz jedna Srebrna i dwie Brązowe Ciupagi i na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem w 1977,1978 i 2004 roku.
Po przygotowanym programie pełnym atrakcji przyszedł czas biesiadowania przy muzyce zespołu FIDES, który porywał do tańca licznie przybyłych uczestników zabawy.
SPONSORZY FESTYNU „Piknik pod Lipą”:
- KKS Klęczany
- Osiedle Zielony Gaj
- Bank spółdzielczy w Limanowej
- ZBM Klęczany
- Dimarco FUHM. Strzelec
- GROSZEK – sieć sklepów detalicznych
- Ciastkarnia „Jaś”
- Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska
SPECJALNE PODZIĘKOWANIA dla:
- Bogusława Pietrzak – Radnego Gminy Chełmiec z Klęczan
- Stanisława Kantor – Sołtysa Klęczan
- Renaty Pietras – Pasiut – za przygotowanie konferansjerki
- Stefana Olszak - za przygotowanie nagłośnienia i oświetlenia imprezy
- Obsługi cateringowej imprezy - firma TOSKANIA SŁONECZNA KUCHNIA
- VIP – SECURITY SYSTEM z Łącka
- Bogusławy Aszklar – Lelito i pracownikom ZGKiM w Chełmcu – za pomoc we wszystkich przygotowaniach do festynu
- Jolanta Dańko Stanaszek – za pomoc w przygotowaniu konkursów dla dzieci
Raz jeszcze dziękując wszystkim, którzy zdecydowali się wesprzeć realizację “Pikniku pod Lipą”, pozwalamy sobie wyrazić nadzieję, że także w przyszłości będziemy mogli liczyć na tak udaną współpracę.
organizatorzy