
W dniu 31.08.2011r. w parafii Wielogłowy odbyło się uroczyste poświęcenie stacji Drogi Krzyżowej. Tego historycznego wydarzenia dokonał Jego Ekscelencja Ks. Biskup Andrzej Jeż, który wraz z wiernymi przeszedł całą trasę tej plenerowej Drogi Krzyżowej. Szlak wiedzie od Kościoła w Wielogłowach, drogą powiatową i gminną, na nawyższy szczyt w parafii Wielogłowy tj. Górę Kożuch. Radość organizatorów była tym większa, że Ks. Biskup włączył się osobiscie
w odprawienie stacji poprzez odczytanie przy każdej stacji, wyrytych na kamiennych tablicach wypowiedzi Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego. To właśnie jemu z okazji przypadajacej w tym roku 30-tej rocznicy śmierci parafianie postanowili poświęcić tę Drogę Krzyżową. Stąd wymowny napis na I stacji „Wielkiemu Polakowi i Prymasowi Tysiąclecia parafianie z Wielogłów”. Tradycja tego nabożeństwa w parafii Wielogłowy trwa już prawie dziesięć lat. Od początku było ono organizowane w przeddzień rocznicy wybuchu II wojny światowej, dlatego i temu wdarzeniu zostało ono również poświęcone. W tym roku przypada także Jubileusz 225-lecia Djecezji Tarnowskiej, co dodało dodatkowej motywacji parafianom w podjętej decyzji o budowie tegoż dzieła.
Podczas trwającego prawie 3 godziny nabożeństwa nie zbrakło też elementów patriotycznych. Wśród nich ogromny baner z napisem PAMIĘTAMY !!! i datami hitlerowskiej -
1 września 1939 sowieckiej – 17 września 1939 napaści na Polskę. Było wiele biało - czerwonych flag, niesionych przez dzieci i starszych. Tradycyjnie już stałym elementem Drogi Krzyżowej na Górę Kożuch jest brzozowy krzyż przewiązany biało - czerowoną flagą. Niesiony on jest przez ojców, matki, młodzież żeńską i męską, ministrantów i lektorów, dzieci, a także kapłanów. W tym roku z racji zangażowania się także w tę uroczystość władz gminy Chełmiec, krzyż od X do XI stacji Drogi Krzyżowej, ponieśli także samorządowcy. Przy XI stacji Drogi Krzyżowej uczestnicy Drogi Krzyżowej mogli w skupieniu i wewnętrznej ciszy wysłuchać i obejrzeć /nie wszyscy
z uwagi na ograniczone możliwości widokowe/ wykonywany przez Andrzeja Słabego wiersz „Katyń”. Po tej inscenizacji zostały wbite w ziemię dwa brzozowe krzyże z napisem „KATYŃ 10 kwietnia 1940” i „SMOLEŃSK 10 kwietnia 2010”.
Podczas drogi modlitwa przeplatana była pieśniami patriotycznymi – „Modlitwa obozowa”, „Póki Polska żyje w nas”, „Rota”, „Żeby Polska była Polską”, a także wspomnieniami różnych wydarzeń z czasów II wojny światowej.
Swoistą nagrodą za trud wyjścia na Górę Kożuch, były przepiękne widoki rozciągające się na całą kotlinę Sądecką - z jednej i Jezioro Rożnowskie - z drugiej strony drogi wiodącej na szczyt, do XIV stacji przy kapliczce Matki Bożej Niepokalanej. Przy tej kapliczce Ks. Biskup Andrzej Jeż odczytał Akt zawierzenia Kościoła i wiernych Matce Bożej. Po raz pierwszy do tradycji nabożeństwa Drogi Krzyżowej w tym roku wpisała się obecność funkjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z Nowego Sącza. Usytuowanie honorowego posterunku, odegranie na trąbkach sygnału, a potem wykonanie apelu poległych z - mrożącymi krew żyłach werblami - nadało tej uroczystości bardzo podniosłego charakteru.
Po błogosławieństwie wierni w podniosłym nastroju i zadowoleniu powrócili do swoich domów.
Kierujemy podziękowania dla:
Jego Ekscelencji Ks. Biskupa Andrzeja Jeża za obecność i poświęcenie Drogi Krzyżowej oraz dla wszystkich kapłanów, na czele z Ks. Prałatem Kazimierzem Starcem Proboszczem Parafii Wielogłowy. Dziękujemy Wójtowi Gminy Chełmiec Panu Bernardowi Stawiarskiemu, dyrektor ZGK i M w Chełmcu – Pani Bogimile Aszklar – Lelito, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury
w Klęcznach – Pani Małgorzacie Sadowy, a także służbom porządkowym – Policji z Nowego Sącza i OSP Klęczany. Szczególne podziękowania za obecność na tej uroczystości kierujemy do funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z Nowego Sącza.
Słowa unania należy skierować do mieszkańców parafii Wielogłowy za wielką ofiarność i ogromny wkład pracy włożony w przygotowanie i wysprzątanie drogi i poboczy przy trasie wiodącej na Górę Kożuch.
Organizatorzy