
„Muzyka łagodzi obyczaje”, często bywa śpiewem duszy i łączy pokolenia. Tak jest też z muzycznymi kompozycji Jana Karola Fydy odnalezionymi niedawno i przypadkowo przez naszą absolwentkę Justynę Zawiślan. Rękopisy z nutami ponad 80 lat czekały na strychu rodzinnego domu artysty w Słowikowej, aby w końcu trafiły w odpowiednie ręce i wybrzmiały, ukazując talent kompozytora naszego regionu tytułowanego jako „Strauss Wschodu”.
Za życia Jan Karol Fyda dla wielu mieszkańców Sądecczyzny znany był jako nauczyciel muzyki. Komponował m.in. utwory dla orkiestry Podhalańczyków. W czasie I wojny żołnierze Armii Hallera znali go jako kapelmistrza. Geniusz talentu wirtuoza polegał na umiejętności łączenia wiedeńskiej muzyki Straussa z melodiami ludowymi i wojskowymi, przez co oddaje ona klimat lat 20. i 30. XX wieku.
Dbając o poszerzanie horyzontów kulturalnych, pielęgnując tradycje i folklor, ucząc historii w dniu 28 kwietnia 2024 r. uczniowie szkoły wraz z dyrekcją i gronem pedagogicznym wzięli udział w koncercie zarówno jako wykonawcy jak i widzowie. Uczestniczyli również w autorskim spotkaniu z wnukami kompozytora.
Wszyscy usłyszeli wyjątkowe muzyczne utwory autorstwa Jana Karola Fydy pod batutą Justyny Zawiślan:
- cykl walców Na pamiątkę op. 1
- Walc Marie Klange op. 76
- Intermezzo i Polonez na zaślubiny Polski z Bałtykiem
- Marsz żałobny z okazji śmierci Józefa Piłsudskiego,
a także:
- Julius Mosen – Walecznych tysiąc, aranż. orkiestrowa J.K. Fyda,
- Stanisław Moniuszko – Prząśniczka, oprac. J. Zawiślan,
- Przesilenie do tekstu Marii Konopnickiej, oprac. J. Zawiślan.
Wśród wielu elementów wyjazdu do Filharmonii w Krakowie uczniowie mieli możliwość obejrzenia wystawy w Muzeum Sztuki Współczesnej i spaceru Wzgórzem Wawelskim podziwiając zabytki miasta.