
„Witaj, majowa jutrzenko
świeć naszej polskiej krainie
uczcimy ciebie piosenką
która w całej Polsce słynie...”
Po raz kolejny Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu był organizatorem majowego konkursu historycznego. W tym roku do konkursu zgłosiło się 7 szkół z terenu Gminy Chełmiec. Konkurs polegał na przedstawieniu w formie apelu, akademii, widowiska, wieczornicy, programu poetyckiego o treści związanych z historią, działalnością i ideą Sejmu Wielkiego, który 3 maja 1791 roku uchwalił pierwszą w Europie, a drugą na świecie Konstytucję. Celem konkursu było przybliżenie naszej ojczystej historii i ułatwienie jej zrozumienia, zachęcenie do poznania treści Konstytucji 3 maja i polskich pieśni patriotycznych, a przez to rozwijanie poczucia więzi narodowej, przeanalizowanie roli, jaką odegrał Sejm Wielki w chwilach trudnych dla Narodu Polskiego, a także kształtowanie patriotyzmu, szacunku dla tradycji i symboli narodowych.
Recytacja utworów literackich, śpiew patriotycznych pieśni, wprowadzenie sztandaru, odśpiewanie hymnu szkoły, wykonanie Poloneza nadało prezentowanym widowiskom podniosły i patriotyczny nastrój, umożliwiło uczniom pogłębienie znajomości historii własnego narodu oraz pozwoliło zrozumieć doniosłość i ważność uchwalonej w 1791 r. Ustawy Rządowej. Każda prezentacja poszczycić się mogła piękną i bogatą scenografią; udrapowane biało-czerwone płótno, portrety króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Hugo Kołłątaja, Juliana Ursyna Niemcewicza, reprodukcja obrazu Jana Matejki pt: Uchwalenie Konstytucji 3 mają, historyczne godła Polski oraz stroje z tej epoki.
Prezentacje szkolne oceniała powołana przez organizatora Komisja oceniająca w składzie:
Andrzej Tyrkiel - Przewodniczący Komisji Kultury i Oświaty
Urszula Sikora – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Chełmcu
Paweł Bogdanowicz – wiceprzewodniczący Rady Gminy Chełmiec
Aleksandra Opalska – członek Polskiego Towarzystwa Historycznego
Dorota Damian - nauczyciel historii w II Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Sączu
Krzysztof Siemion – nauczyciel historii w II Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Sączu
30 kwietnia br. jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie ze szkolnego koła teatralnego II Gimnazjum z Zespołu Szkół w Wielogłowach, którzy wystąpili z programem pn „ Wielka mała Ojczyzna”. Było to przedstawienie teatralne na podstawie autorskiego scenariusza pod opieką Pani Beaty Szaraty.
9 maja br. w gościnnych progach Szkoły Podstawowej w Rdziostowie zawitała komisja, by obejrzeć przedstawienie z elementami obchodów rocznicy uchwalenia konstytucji oraz dzieje hymnu polskiego pn „ Święto Konstytucji 3 Maja z dziejami hymnu w tle”, przygotowane pod opieką Pani Urszuli Dudy. W tym dniu komisja odwiedziła również tegorocznego zwycięzcę w kategorii Szkół Podstawowych - Szkołę Podstawową w Klęczanach, która przedstawieniem pn „ Robić swoje, czyli jak być Polakiem” urzekła komisję. Przedstawienie przygotowane zostało pod opieką Pań: Stanisławy Bodziony i Danuty Jeż. Gratulacje dla uczniów klęczańskiej podstawówki są tym bardziej zasłużone, ponieważ szkoła powtórzyła swój sukces z konkursu, który odbył się w 2009 r.
10 maja br. swój występ prezentowała grupa Marcinki ze Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach z przedstawieniem pn „ Pamiętny maj”. Przedstawienie przygotowane pod opieką Pań: Celiny Pacholarz, Iwony Bałuszyńskiej oraz Elżbiety Kulig.
W tym dniu Zespół Szkół w Trzetrzewinie wygrał w kategorii szkół Gimnazjalnych w przedstawieniu pt. „Witaj majowa jutrzenko”. Serdecznie gratulujemy!!! Tym bardziej,iż szkoła powtórzyła swój sukces z poprzedniej edycji konkursu, który odbył się w 2009 roku.
11 Maja 2012 r. komisja oceniała młodzież z Zespołu Szkół w Chomranicach, gdzie odbyło się przedstawienie pt. „Witaj Maj 3 Maj”. Uczniowie przedstawili krótkie scenki inscenizujące pracę Sejmu i uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Całość połączyła oprawa muzyczna i taneczna, oraz projekcja multimedialna przygotowana przez uczniów gimnazjum przygotowanych przez Panią Grażynę Ogorzałek.
Kolejną placówką oświatową, która prezentowała swe zdolności aktorskie była Szkoła Podstawowa w Biczycach Dolnych, w programie pt. „Duch historii”. Przedstawienie przygotowały Panie: Kornelia Kotlarz i Ewa Żak.
Zwycięzcy w nagrodę pojadą na jednodniową wycieczkę o charakterze historycznym.
Komisja dziękuje wszystkim młodym aktorom i ich opiekunom za trud włożony w przygotowanie rocznicowych uroczystości, które zgłoszone zostały do konkursu. Jednocześnie podkreśla wysoki poziom prezentowanych wystąpień, które ujawniły całe bogactwo możliwości zaprezentowania przez dzieci i młodzież historycznych wydarzeń.
Komisja składa podziękowanie organizatorowi Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Chełmcu oraz Wójtowi Gminy Bernardowi Stawiarskiemu, który objął patronat honorowy nad tegorocznym Konkursem Historycznym.