
Organizatorami XVII Przeglądu Palm Wielkanocnych w Gminie Chełmiec jest Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu z siedzibą w Klęczanach wraz z Parafiami z terenu Gminy Chełmiec. Wydarzenie to niewątpliwie można zaliczyć do jednego z największych i najciekawszych przeglądów twórczości ludowej, bowiem od zarania dziejów kultywowana jest zwyczaj robienia palm wielkanocnych, które są tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej.
Finał XVII Przeglądu Palm odbył się 10 maja 2011r. jak zwykle w gościnnych progach Zespołu Szkół w Chełmcu. Nagrody i dyplomy wręczał Wójt Gminy Bernard Stawiarski, Przewodniczący Komisji Kultury Andrzej Tyrkiel oraz Dyrektor GOK w Chełmcu . Małgorzata Sadowy. Na oficjalne rozdanie nagród przybył także radny Gminy Chełmiec – P. Stanisław Furtak. Wszystkich przybyłych witał gospodarz obiektu, Dyrektor Z.S. W Chełmcu Stanisław Mrzygłód.
W tegorocznej edycji padł kolejny rekord w liczbie zgłoszonych uczestników, których ponad 425 stanęło w konkursowe szranki. Komisja Artystyczna w składzie: Benedykt Kafel – etnograf MCK „Sokół” Nowy Sącz, Małgorzata Bieryt – GOK w Chełmcu oraz Dorota Fedko - GOK w Chełmcu wysoko oceniła chełmiecką imprezę. Ze szczególną wnikliwością oglądano wszystkie zgłoszone do konkursu palmy, zwracając uwagę na tradycyjny materiał użyty do budowy palm, bogactwo materiałów ozdobnych, zgodnych z regionalnym zdobnictwem, estetykę, technikę wykonania, a przede wszystkim zachowanie miejscowych tradycji.
Komisja podkreśla w protokole, że były miejscowości o imponująco artystycznym
i merytorycznym poziomie palm, ale zdarzały się też wsie, gdzie zarówno ilość jak i jakość pozostawiały wiele do życzenia. Przypomina, iż niewłaściwe jest używanie do budowy tradycyjnej palmy zbóż i barwionych traw, konieczne natomiast jest dołożenie gałązek wierzbiny (bazi), które są podstawowym i niezbędnym elementem przy jej wyrobie i ich brak jest jedną z podstaw do obniżenia oceny palmy jak i kwalifikuje niejednokrotnie taką pracę do przyznania wyróżnienia.
W związku z powyższym serdecznie zachęcamy przyszłorocznych twórców do uwzględnienia tychże sugestii, aby chełmiecki konkurs był wzorcotwórczym nie tylko dla sąsiednich gmin, ale i w szerszym zakresie.
Jednakże ważną wskazówką dla Komisji jest uwzględnianie w podpisie palmy wieku osoby wykonującej palmę, a w przypadku dzieci – osoby faktycznie wykonującej palmę, ponieważ niejednokrotnie przedstawione palmy rażąco odbiegają poziomem od prac wykonywanych rzeczywiście przez dzieci.
Komisja serdecznie dziękuje wykonawcom palm.
Tegoroczne Palmy w liczbach:
Zgłoszonych palm do oceny - 301
Uczestników wykonujących palmy – ponad 425
Klasyfikacja ogólna:
I miejsc – 107
II miejsc –74
III miejsc – 56
wyróżnień – 39
wyróżnienia specjalne - 7
Grand Prix -2
nagroda zbiorowa - 16
Miejscowości, w których oceniano palmy i ich ilość:
30 Chełmca, 46 Paszyna, 6 z Piątkowej, 4 z Boguszowej, 4 z Librantowej, 20z Januszowej,
19 z Wielogłów, 23 z Trzetrzewiny, 20 z Niskowej,18 ze Świniarska, 7 z Klęczan,
24 z Chomranic i 80 z Marcinkowic.
Serdeczne podziękowania Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu
składa Dyrektorowi Zespołu Szkół w Chełmcu – Stanisławowi Mrzygłód oraz pracownikom szkoły, za udostępnienie obiektu do przeprowadzenia finału tegorocznego przeglądu
i pomoc w jego realizacji ,
Księżom Proboszczom z parafii chełmieckich
za pomoc w sprawnym przeprowadzeniu konkursu
i możliwość oceny palm bezpośrednio w kościołach oraz
Wójtowi Gminy Chełmiec – Bernardowi Stawiarskiemu za ufundowanie nagród
w XVII Przeglądzie Palm Wielkanocnych w Gminie Chełmiec.
Dziękujemy!!!