
30 czerwca br. odbyła się Sesja Rady Gminy w Chełmcu. Kilkunastopunktowy program sesji w większości dotyczył zmian planu zagospodarowania przestrzennego w poszczególnych miejscowościach z terenu gminy. Innymi punktami obrad było wręczenie nagród uczniom szkół z terenu gminy Chełmiec za osiągnięcia w konkursach tematycznych na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. Podjęto uchwałę w sprawie zmian w budżecie na rok 2009, a także o wyodrębnieniu w Budżecie Gminy na rok 2010 środków stanowiących fundusz sołecki. W odrębnym punkcie sesji była dyskusja nad sprawozdaniem Wójta za okres międzysesyjny. Podjęto też uchwałę o zakupie działki nr ew. 38/2 położonej w Chomranicach.
Po przegłosowaniu porządku obrad Wójt Bernard Stawiarski wręczył nagrody i ściskał dłonie laureatom konkursów, których osiągnięcia przedstawiał dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół pan Artur Rola. Oto lista laureatów:
- Artur Górowski wicemistrz Polski w biegach przełajowych
Zespół Szkół w Chełmcu
- Damian Jelito - laureat i finalista olimpiad:
- Małopolski Konkurs o Społeczeństwie
- Małopolski Konkurs Historyczny
- Małopolski Konkurs Biblijny
- Małopolski Konkurs Geograficzny
- Małopolski Konkurs „Wiem więcej”
- Dominika Kądziołka - finalista Małopolskiego Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego
- Agnieszka Ciuła - Międzynarodowy Konkurs Plastyczny
- Dawid Banach - laureat Małopolskiego Konkursu J.Niemieckiego
- Zuzanna Paperz - laureat Małopolskiego Konkursu J.Angielskiego
- Maria Barnowska - finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego
- Maria Stawiarska - finalistka Małopolskiego Konkursu J. Angielskiego
- Karolina Szewczyk - finalista Małopolskiego Konkursu Geograficznego
Zespól Szkół w Świniarsku
- Krzysztof Cabała - finalista i laureat:
- Małopolski Konkurs „Wiem więcej”
- Małopolskiego Konkursu Informatycznego
- Beata Koza - laureat Małopolskiego Konkursu Biblijnego
Szkoła Podstawowa w Januszowej
- Anna Marcisz - II miejsce Międzynarodowy Maraton Pływacki w Kryspinowie, II miejsce Międzynarodowe Zawody Pływackie w Preszowie Słowacja
Zespół Szkól w Wielogłowach
- Renata Gargas - finalistka Małopolskiego Konkursu z Fizyki
- Ewa Bodziony - finalistka Małopolskiego Konkursu J.Polskiego
Pan Stanisław Mrzygłód, dyrektor Zespołu Szkół w Chełmcu a zarazem Radny Powiatu Nowosądeckiego, który był gościem na sesji, nie krył zadowolenia ze swoich wychowanków. Składając gratulacje wybitnym, zwrócił się do Rady o pomoc dla ucznia niepełnosprawnego, któremu los poskąpił talentu a także sytuacja rodzinna i ekonomiczna Jego jest krytyczna.
Wśród gości na sesji byli sołtysi, delegacja Ochotniczej Straży Pożarnej z Krasnego Potockiego oraz mieszkańcy gminy. Delegacja z Paszyna przybyła specjalnie by publicznie podziękować Wójtowi, Wicewójtowi i Sekretarzowi Urzędu za pomoc przy wodociągach i jak mówił przedstawiciel grupy, za szybkie i skuteczne podejmowanie decyzji, jesteśmy pod wrażeniem tak załatwianych spraw dodał mieszkaniec Paszyna.
Prosto z akcji powodziowej przybyli Strażacy z Krasnego Potockiego i wyrzutem pytali: panowie powiedzcie czy jesteśmy nie potrzebni? To retoryczne pytanie do radnych i Wójta skierował szef strażaków w Krasnym Potockim pan Józef Jabłoński, bowiem ostatnio pojawiały się głosy, że Ochotnicze Straże biorą pieniądze z budżetu a są mało skuteczne. Natychmiast Wójt zaświadczył, że w ostatnich akcjach powodziowych ratownicy ze Straży w Krasnym wykazali się ogromnym poświęceniem. Nieco odmiennym zdaniem Wójt artykułował działania innej jednostki OSP tj. w Niskowej czemu stanowczo sprzeciwił się Marian Tomaszek, sołtys a zarazem strażak z Niskowskiej OSP. W części, która dotyczyła sprawozdania Wójta mówiono o skutkach powodzi oraz o partycypowaniu w kosztach z Powiatem Nowosądeckim w budowie chodników na terenie naszej gminy. Stanowisko Wójta Gminy Chełmiec w tej kwestii jest jasne. Gmina wyłoży pieniądze na projekty i w 50% będzie uczestniczyć finansowo wtedy gdy Powiat zabezpieczy środki na realizację tych zadań w przyszłym roku. Chodzi o kompleksowe rozwiązanie a zarazem pewność, że zapłacona dokumentacja nie straci ważności. Bywało już tak, że wydano pieniądze na projekty, które nigdy nie były realizowane, argumentuje Wójt.
Mówiąc o ostatnich ulewach gospodarz gminy podziękował wszystkim, którzy z wielkim poświeceniem usuwali skutki powodzi. Komisje nadal szacują straty. Wszystkie wnioski o pomoc będą rozpatrywane. Dołożymy wszelkich starań by naprawić zniszczoną infrastrukturę i pomóc mieszkańcom, zapewnił Wójt Stawiarski. Na koniec wystąpienia szczególne słowa uznania za pomoc w usuwaniu skutków powodzi Wójt wyraził pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej na ręce Dyrektora ZGKiM Pani Bogusławy Aszklar-Lelito. W kolejnych punktach obrad głosowano o zmianach zagospodarowania przestrzennego na terenie gminy. Obrady zakończono ok. godz.18.00 wolnymi wnioskami.