Rankiem 10 listopada 1918 roku, uwolniony przez Niemców po kilkunasto miesięcznym pobycie w twierdzy magdeburskiej Józef Piłsudski wrócił do Warszawy. Jego powrót wywołał entuzjastyczne demonstracje oraz wyzwolił w społeczności miasta długo tłumioną wolę natychmiastowego pozbycia się z 30 - tysięcznego garnizonu niemieckiego.
10 i 11 listopada 1918 roku trwało rozbrajanie Niemców, w czym szczególną rolę odegrała młodzież Warszawy, skupiona głównie w szeregach Polskiej Organizacji Wojskowej, milicji i socjalistów. Po kilkudziesięciu zaledwie godzinach, dawna oraz przyszła stolica Polski była znów w polskim posiadaniu. 11 listopada, wieczorem Rada Regencyjna -stanowiąca tymczasową formę najwyższej władzy w Królestwie Polskim, zdecydowała się przekazać Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową, a w trzy dni później, tj. 14 listopada, Regenci zrzekli się na jego rzecz całej władzy cywilnej. Tego samego dnia Józef Piłsudski, rzeczywisty, choć nieformalny jeszcze przywódca odradzającej się Polski, wydał swój pierwszy urzędowy akt: "Wyszedłszy z niemieckiej niewoli, zastałem wyzwalającą się Polskę w najbardziej chaotycznych stosunkach wewnętrznych i zewnętrznych, wobec zadań niezmiernie trudnych, w których lud polski sam musi wykazać swoją zdolność organizacyjną". 16 listopada 1918 r. Piłsudski wysłał, datowaną na 11 listopada, depeszę do USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Niemiec informującą o powstaniu niepodległego państwa polskiego.
Odzyskanie niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów stanowiło jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach państwa polskiego. Był to akt historyczny wprowadzający Polskę po długim okresie nieobecności do grona suwerennych państw.
Położenie Polski, posiadany potencjał ekonomiczny oraz zasoby demograficzne czyniły nasz kraj ważnym partnerem w gronie państw europejskich, co miało szczególnie doniosłe znaczenie w kształtowaniu się nowoczesnego obrazu polskiego społeczeństwa.
11 listopada obchodzony był w II Rzeczpospolitej jako Święto Narodowe mające ogromne znaczenie dla milionów Polaków. Był jednocześnie wyrazem szacunku dla minionych pokoleń walczących o wolną Ojczyznę oraz nadziei przyszłych - myślących o jej rozwoju oraz potędze.
Pamięć o tym dniu, pomimo niekorzystnych dla Polski następstw II wojny światowej, pozostała w mentalności Polaków. Święto Niepodległości przetrwało w tradycji oraz świadomości narodu polskiego jako niezwykle doniosły akt historyczny.
Dzień 11 listopada został ustanowiony - ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z 1937 r. - polskim świętem narodowym i pozostawał oficjalnie świętem państwowym RP do roku 1944. W roku 1945 komunistyczne władze PRL jako święto państwowe ustanowiły dzień 22 lipca. Święto Niepodległości, obchodzone w dniu 11 listopada, zostało przywrócone przez Sejm RP dopiero w roku 1989.
Uroczystości Święta Niepodległości w Gminie Chełmiec rozpoczęły się 10 listopada uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym w Marcinkowicach. Po czym nastąpiło złożenie kwiatów na Cmentarzu Legionistów.
Imprezą towarzyszącą obchodom 89 rocznicy odzyskania niepodległości był XVI Bieg Legionisty - wydarzenie sportowo - patriotyczne dla uczczenia pamięci legionów marszałka Józefa Piłsudskiego walczących pod Marcinkowicami.