
W dniu 05.10.2016 r. w siedzibie Urzędu Gminy Chełmiec odbyło się spotkanie pomiędzy wójtem gminy Chełmiec Bernardem Stawiarskim a delegacjami z samorządów z terenu Finlandii oraz przedstawicielami firm wykonawczych i środowisk naukowych ze Szwecji i Polski, które dotyczyło budowanych w gminie Chełmiec oczyszczalni ścieków w najnowszej obecnie na świecie nowatorskiej technologii oczyszczania. W spotkaniu po stronie gości udział wzięli:
- Mr Pertti Sipola – miasto Viitasaari, Finlandia
- Mr Pasi Makela – miasto Viitasaari, Finlandia
- Mr Toni Huuskonen – miasto Viitasaari, Finlandia
- Mr Jari Hakala – miasto Vihti, Finlandia
- Mr Miika Kananen – firma Kotekman, Finlandia
- Mr Jyri Koivisto – firma Aquazone, Finlandia
- Mr Ilari Lignell – firma Aquazone, Finlandia
- Mr Thomas Soderlund – Alfa Laval Nordic
- Mr Nicolas Heinen – Alfa Laval Dyrektor Techniczny
- Jacek Pyskło – Alfa Laval Polska
- dr inż. Ewa Witkowska – Specjalista technik membranowych i optymalizacji procesów RTC – firma Hach
- Dariusz Dachnowicz – Project & Sales Manager firma Hach
- Grzegorz Bohosiewicz – firma Hach
- Stanisław Malinowski – Firma Schwander
- Ewa Stasiak – Firma Schwander
Goście wizytowali wybudowane niedawno, przy udziale środków z funduszy UE, oczyszczalnie ścieków w czterech miejscowościach gminy Chełmiec: Chełmcu, Wielogłowach, Małej Wsi oraz Piątkowej. Warto dodać, że cztery nowe oczyszczalnie ścieków funkcjonują w oparciu o najnowszą obecnie dostępną technologię oczyszczania MBR (Membrane Biological Reactor). W tej nowatorskiej technologii powstaną w niedługim czasie następne trzy oczyszczalnie w miejscowości Paszyn, Librantowa i Kunów. Ciekawostką jest, że w Wielogłowach jest w tej chwili największa oczyszczalnia tego typu w Europie – większa buduje się w tej chwili w Sztokholmie - a jednocześnie najmniejsza w Europie – w Piątkowej.
Technologia MBR jest uznawana za najlepszą możliwą technologię oczyszczania ścieków (BAT – Best Available Technology) w rozumieniu Dyrektywy IPPC (Integrated Pollution Prevention and Control). Technologia ta pozwala na spełnienie najbardziej rygorystycznych norm dotyczących ścieków oczyszczonych narzuconych przez Unię Europejską.
Dodatkowo na przedmiotowych obiektach zastosowane zostały najnowocześniejsze automatyczne systemy sterowania, które pozwalają na eksploatację oczyszczalni w trybie stałego dozoru bez stałej obsługi.
Zastosowana technologia MBR wraz z systemem sterowania pozwoliła na:
- Minimalizację powierzchni zajętej przez oczyszczalnię
- Znaczne zmniejszenie zużycia energii w porównaniu do klasycznych oczyszczalni ścieków
- Brak emisji zapachów poprze zastosowany system dezodoryzacji i hermetyzacji obiektu
- Brak emisji hałasu w związku z umieszczeniem wszystkich urządzeń emitujących hałas w budynku.
Dotychczasowa współpraca z wykonawcą w/w inwestycji Firmą Schwander wywodzącą się z Sądecczyzny jest wręcz wzorowa i od kilku już lat przebiega bez żadnych problemów. Gmina Chełmiec może liczyć na pomoc w bieżącym zarządzaniu swoimi oczyszczalniami.