
Dnia 03 kwietnia 2014 r. w Zespole Szkół w Chełmcu odbyła się debata pod tytułem „Młodzi aktywni- co zrobić, żeby młodzież brała udział w wyborach i życiu społecznym” przeprowadzona w ramach rekrutacji na Sejm Dzieci i Młodzieży. Kandydaci na młodzieżowych posłów: Justyna Kumor i Piotr Opoka, uczniowie klasy trzeciej gimnazjum, aby się dobrze przygotować do debaty opracowali i przeprowadzili 2 ankiety. Jedną skierowali do dorosłych, pytając ich o udział w czterech rodzajach wyborów organizowanych w Polsce (samorządowych, parlamentarnych, prezydenckich, europejskich). Druga dotyczyła aktywności społecznej młodych ludzi, dlatego ankietowanymi byli uczniowie chełmieckiego gimnazjum. Wyniki tych ankiet zostały zaprezentowane podczas spotkania. Moderatorami w czasie debaty byli Piotrek i Justyna, a do dyskusji zostali zaproszeni w roli panelistów – Dyrektor Zespołu Szkół w Chełmcu Krzysztof Groń, opiekun Szkolnego Klubu Wolontariatu Barbara Lorek, szkolny pedagog – Agata Zapiór, radni Rady Miasta Nowego Sącza: Janusz Kwiatkowski i Patryk Wicher oraz reprezentanci gminy Chełmiec – dyrektor ZOE-AS Radosław Potoczek i przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki i Opieki Społecznej Andrzej Tyrkiel. Ważnymi uczestnikami debaty byli przedstawiciele Rady SU,
a także uczniowie klas drugich i trzecich.
Spotkanie składało się z 2 modułów. Każdy uczestnik otrzymał wraz z zaproszeniem szczegółowy plan debaty. Dyskusja okazała się bardzo ciekawa. Pomocą służyli uczniom dorośli, wskazując na ważność korzystania z prawa wyborczego. Wspomnieli o tym, że każdy głos jest istotny, aby współuczestniczyć w rządzeniu państwem. Zastanawiano się dlaczego Polacy chętniej idą na wybory samorządowe czy prezydenckie niż europejskie, podczas których wybieramy posłów do Europarlamentu.
Udowodniono w trakcie debaty, że aktywność na rzecz lokalnej społeczności może przynieść dużo satysfakcji, zachęcić innych do działania, wyzwolić ogólnie pojętą konstruktywną współpracę. Przekonywano, że zaangażowanie od najmłodszych lat może w przyszłości zaowocować większą troską o wspólne dobro, kreowaniem rzeczywistości, chęcią włączania się w różne przedsięwzięcia. Wypowiedzi wielu uczniów będących wolontariuszami przykuwały uwagę wszystkich uczestników debaty. Oni już dzisiaj wiedzą, jak działać i pomagać, aby zmieniać świat wokół siebie.
Podsumowując dyskusję sformułowano wnioski dotyczące zwiększenia aktywności młodzieży w życiu społecznym, ale przede wszystkim jej udziału w przyszłych wyborach. Posłużą one do przygotowania prezentacji i sprawozdania, które zakończą pracę uczniów ubiegających się o mandat młodzieżowego posła z województwa małopolskiego.
Justynie i Piotrkowi pomocą służyła w czasie wszystkich działań nauczycielka historii i wos Małgorzata Iwańska.