
Palma Wielkanocna w polskiej ludowej kulturze osadzona jest bardzo mocno. Symbolizowała życie, siły witalne i budzącą się do życia przyrodę. Wiązało się z nią wiele obyczajów i rytuałów. Tradycyjne palmy przygotowywano z witek brzozowych i wiecznie zielonych roślin, np. bukszpanu. Sposób przygotowania palm wielkanocnych jest w zasadzie od wieków niezmienny – Najstarsze były wite z gałązek wierzbowych, zdobione wiecznie zielonymi roślinami – barwinkiem czy bukszpanem. Kwiaty bibułowe, trawy i inne dekoracje zaczęto dodawać później. Najważniejsza była sama wierzba – jako roślina symbolizująca życie, rosnąca w każdych warunkach i najwcześniej zakwitająca na wiosnę.
Nie tylko w polskiej, ale też w Chełmieckiej tradycji zakorzeniła się tradycja wykonywania palm a konkurs organizowany przez GOK stał się także swego rodzaju tradycją. I tak już po raz dwudziesty piąty wręczono nagrody w Gminnym Konkursie Palm Wielkanocnych. W dniu 30 maja 2019r. w sali multimedialnej ASTRO CENTRUM Wójt Gminy Chełmiec Bernard Stawiarski wraz z przedstawicielami Rady Gminy - Przewodniczącym RG Wiesławem Szołdrowskim oraz Radną działającą w Komisji Kultury Anną Stepaniak, gratulowali laureatom wspaniałych palm i wręczali nagrody.
Warto nadmienić, że do konkursu zgłoszono 249 palm, które zostały wykonane przez ponad 500 mieszkańców parafii z terenu Gminy Chełmiec. Najwięcej palm zostało przedłożonych do oceny w parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Marcinkowicach - 68, oraz w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Paszynie - 51 szt.
Komisja oceniająca tegoroczne palmy wielkanocne, w 11 parafiach znajdujących się na terenie gminy Chełmiec, przyznała iż w każdym z tych miejsc można niemal dotknąć staropolskiego zwyczaju obchodzenia okresu świąt Wielkiej Nocy, sięgnąć do bogatego skarbca naszej kultury sądeckiej, do czego zachęcamy!