
W dniu 17 maja 2014 r. delegacja Chełmieckich samorządowców na czele z Wójtem Gminy panem Bernardem Stawiarskim i Przewodniczącym Rady Gminy panem Janem Bienkiem oraz członkami Stowarzyszenia „Ojcowie w obronie dzieci i integralności Rodziny” uczestniczyli w II Kongresie Polskiej Rodziny w Warszawie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Tematem przewodnim konferencji była Rodzina obywatelska: Rodzina-Wspólnota-Samorząd. Podczas IV bloków tematycznych swoje stanowiska i doświadczenia zaprezentowali min. ludzie nauki: prof. Michał Wojciechowski, dr Szymon Grzelak oraz samorządowcy: Ireneusz Jabłoiński, Krzysztof Soska. Pan Szymon Grzelak doktor psychologi w ramach wykładu pt. Wychowie i profilaktyka w lokalnej polityce prorodzinnej – wnioski z badań i profilaktyki, przybliżył uczestnikom wyniki badań pt. Diagnoza problemów i pozytywnego potencjału młodzieży 2013. Jak wyjaśniał wnioski z badań Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej (IPZIN), zbieżne są z kluczowymi wnioskami ze światowej literatury naukowej dotyczącej uwarunkowań skutecznego zapobiegania różnym problemom dzieci i młodzieży (takim jak przemoc, alkohol, narkotyki i nikotyna, ryzykowne zachowania seksualne, samobójstwa i depresja, zachowania przestępcze). Praktyczne doświadczenia IPZIN związane z realizacją programu profilaktycznego Archipelag Skarbów (ponad 50 000 objętej programem młodzieży) stanowią przykład dobrej praktyki skutecznego zapobiegania problemom młodzieży we współpracy z rodzicami, szkołami i samorządem lokalnym.
Pan Adam Poliński Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku w wykładzie pt. Organizacja wspólnoty lokalnej wokół programu Białostocka Akademia Rodziny zaprezentował funkcjonująca od 2013 r. Białostocką Akademię Rodziny, której celem jest wspomaganie rodziny w jej rozwoju i funkcjach społecznych, rozwijanie systemu profilaktyki i opieki nad dziećmi i rodziną oraz konsolidacja różnych środowisk wspomagających rodziny. Natomiast Pan Krzysztof Soska Zastępca Prezydenta Szczecina, przedstawił działający od 2012 program „Szczecin przyjazny rodzinie”. Projekt, jak wyjaśniał, ma na celu udzielić realnego wsparcia rodzinom, które tego potrzebują (nie dublować narzędzi polityki społecznej), unikając jednocześnie niebezpiecznego efektu stygmatyzacji rodzin wielodzietnych. W jego ramach funkcjonują dwie karty uprawniające do otrzymania zniżek: Szczecińska Karta Rodzinna i Szczecińska Karta Seniora. Jej posiadacze mają dostęp na preferencyjnych warunkach do miejskich instytucji kultury, obiektów sportowo-rekreacyjnych, komunikacji miejskiej oraz opieki nad dzieckiem na terenie miasta. Oferta zniżek obfituje również w propozycje partnerów z sektora prywatnego, którzy zawarli z gminą porozumienia o współpracy przy realizacji programu.
Należy wspomnieć, że na terenie gminy Chełmiec z inicjatywy Wójta Gminy od stycznia 2014 r. wdrażany jest program „Chełmiecka Rodzina 5+”. Jego celem jest wspieranie rodzin wielodzietnych, które wychowują czworo lub więcej dzieci, przez polepszenie życiowych i rozwojowych szans wychowujących się w nich dzieci. Posiadacze karty poprzez system ulg, zwolnień i preferencji, mają ułatwiony dostęp do gminnej infrastruktury sportowej, rekreacyjnej, kulturowej np. lodowiska, rolkowiska oraz mają zapewnione ulgi w ponoszeniu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Kartę „Chełmiecka Rodzina 5+” wg danych na połowę maja 2014 r. posiada 89 rodzin (co daje 574 osób). Trzeba jeszcze dodać, że najlepszym sposobem wspierania wszystkich Rodzin o czym wspominali prelegenci; prof. M. Wojciechowski, Ireneusz Jabłoński są niskie podatki. Tu możemy się poszczycić, gdyż podatki lokalne w Gminie Chełmie są najniższe w Małopolsce, a tylko na to ma wpływ Wójt i Rada.
Podczas dyskusji po III bloku tematycznym „Samorząd a rodzina - programy” Wiceprzewodniczący Rady Pan Paweł Bogdanowicz przedstawił prezentację na przykładzie Gminy Chełmiec różnicy wpłaconych podatków do budżetu państwa ( ok. 130mln zł w 2011r) oraz ilości zwrotu ( ok. 67 mln zł) w postaci subwencji i dotacji. Zaproponował licznie zebranym samorządowcom, aby wszystkie podatki były płacone w gminie, a z tego to gmina odprowadzała 20-30% do Warszawy. Przy takim rozwiązaniu samorząd miałby lepsze instrumenty wspierania rodzin. Ta propozycja przypadła do gustu uczestnikom Kongresu bo została nagrodzona gromkimi brawami.
Na zakończenie głos w dyskusji zabrał prezes Centrum Wspierania Inicjatywy dla Życia i Rodziny Pan Jacek Sapa prezentując „Dekalog samorządowca przyjaznego rodzinie”. Jak wyjaśnia Sapa Dekalog samorządowca to owoc przemyśleń i doświadczeń wielu środowisk. Zasady w nim zawarte będą narzędziem, dzięki któremu społeczność lokalna będzie mogła poddać weryfikacji kandydatów w wyborach samorządowych. Kryteria zawarte w dekalogu są zaś owocem najlepszych doświadczeń samorządowych, nakierowanych na stworzenie środowiska przyjaznego życiu i funkcjonowania rodziny.
Podczas Kongresu wręczone zostały tytuły ambasadora Życia i Rodziny. Wśród wyróżnionych znaleźli się: JE ks. bp Andrzej Dzięga, ordynariusz diecezji szczecińsko-kamieńskiej oraz dziennikarki Marzena Nykiel z portalu wPolityce.pl oraz W Sieci oraz Brygida Grysiak z TVN24. Do tej pory tytuł Ambasadora Życia i Rodziny otrzymali m.in.: przewodniczący KEP abp. Stanisław Gądecki, kard. Kazimierz Nycz, abp. Henryk Hoser oraz Krzysztofowi Ziemiec.
W Deklaracji ideowej Kongresu Polskiej Rodziny, którą otrzymał każdy jego uczestnik możemy przeczytać: „W tak skonstruowanym świecie cnoty, jak: męstwo, sprawiedliwość, roztropność, umiarkowanie czy oszczędność, zostały zastąpione powszechnym, płytkim hedonizmem i konsumpcjonizmem, koncentrowaniem się na przeżywaniu chwili i skrajnym egoizmem. Konsekwencją tego jest świat bez wartości, bez rodziny i bez dzieci, a zatem świat bez przyszłości.
Główną chorobą zamożnych społeczeństw Zachodu jest dzisiaj samotność dzieci wychowywanych bez rodziców, samotność kobiet żyjących bez mężów, samotność ludzi starych pozbawionych więzi ze swoimi dziećmi i wnukami. Wszystkie te patologie wielkimi krokami docierają do naszego kraju i są zadziwiająco szybko i bezrefleksyjnie absorbowane, szczególnie przez ludzi młodych, biorących za rzeczywistość nierealny świat obrazkowej cywilizacji lansowany przez „nowoczesne” media.”
„Dekalog samorządowca przyjaznego rodzinie”
Po objęciu funkcji publicznej z wyboru społeczności lokalnej zobowiązuję się do:
- Pełnego zaangażowania w pracy na rzecz wspólnoty samorządowej, która powierzyła mi mandat (odpowiednio: radnego, wójta, burmistrza, prezydenta).
- Kierowania się w działalności publicznej zasadami wyrosłymi z kultury zakorzenionej w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu.
- Wspierania małżeństwa – związku kobiety i mężczyzny, rodziny – naturalnego środowiska wychowania dzieci, macierzyństwa i ojcostwa.
- Podejmowania i wspierania inicjatyw społecznych zmierzających do zwiększenia roli rodziców w procesach edukacyjnych.
- Wspierania nauczycieli i wychowawców w promowaniu naturalnych wzorców życia rodzinnego oraz ochronie dzieci i młodzieży przed deprawacją.
- Promowania tradycji i historii wspólnoty lokalnej z poszanowaniem integralności państwa i dziedzictwa narodowego.
- Wspierania instytucji samorządowych (organizatorów kultury, nauki i sportu) w działaniach służących rozwojowi rodziny, zgodnie z utrwalonymi tradycją normami, zasadami i wartościami.
- Dysponowania i zarządzania pieniędzmi publicznymi, wg zasad właściwych dla prowadzenia budżetów domowych, tj. roztropności, oszczędności i celowości ich wydatkowania.
- Podejmowania decyzji dotyczących finansowania inwestycji publicznych, wg zasady zaspokajania w pierwszej kolejności podstawowych potrzeb wspólnoty samorządowej.
- We wszystkich swoich działaniach publicznych kierować się prawym sumieniem w oparciu o zasady sprawiedliwości, uczciwości i roztropności.