
Dorobek kulturalny wsi leżących na terenie gminy Chełmiec jest bardzo różnorodny. Bogactwo jego cechują wartości intelektualne, moralne, społeczne, religijne i estetyczne. Niejednokrotnie scala społeczeństwo wiejskie w podejmowanych przez nie działaniach mających na celu dbałość o wizerunek swoich wsi jak i o podniesienie komfortu życia, co sprzyja zachowaniu odrębności kulturowej. Przodującymi w propagowaniu i dbałości o naszą „małą ojczyznę” są nasze Panie z Kół Gospodyń Wiejskich.
Koła Gospodyń Wiejskich to organizacje działające od ponad 100 lat, które najbardziej aktywnie włączają się w życie społeczne obszarów wiejskich.
Członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, to wiejskie społeczniczki, które na co dzień pielęgnują rodzimy folklor, zwyczaje, obrzędy, tradycyjne potrawy kulinarne i z dumą prezentują ten dorobek na wszystkich imprezach folklorystycznych. Ponadto nasze Panie pozyskują środki finansowe na realizowanie zadań publicznych, organizując wycieczki, spotkania warsztatowe, imprezy o tematyce regionalnej, które w większości skierowane są do dzieci i młodzieży.
Od 2006 roku GOK w Chełmcu jest organizatorem Gminnego Przeglądu Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego KGW. W trzech konkurencjach: kulinarnej, scenicznej i plastycznej biorą udział KGW i Stowarzyszenia Gospodyń z terenu naszej gminy.
Ogromnym aplauzem wśród widowni cieszą się występy sceniczne, co jest jedynie potwierdzeniem wysokiego poziomu aktorskiego uczestników tej kategorii konkursowej. Jury pilnie obserwuje zgodność z tradycją i autentyczność prezentowanych scenek obyczajowych. Toteż rekwizyty użyte do scenek to wiekowe i autentyczne sprzęty domowe, stroje specjalnie szyte lub też wyciągnięte z babcinych kufrów, a scenariusz pisany na podstawie zebranych zapomnianych tradycji lokalnych lub z „życia wziętych” .
Ważnym punktem regulaminowym przeglądu jest przygotowanie stoiska regionalnego w ramach konkursu na tradycyjną plastykę ludową, która w dawnej kulturze wsi stanowiła ważny element obyczajowości. Zaangażowanie twórczyń i zdobienie konkursowe stoiska świadczy o sporej żywotności tej dziedziny twórczości mieszkańców małopolskiej wsi.
Realizacja przeglądów i efekty utwierdzają organizatorów w przekonaniu, iż warto jest podjąć trud jego realizacji i jest pewne, iż ta forma konkursu skierowana do wiejskich kobiet aktywnych jest ważnym podtrzymywaniem tradycji wsi polskiej i promocją dorobku jednej z najstarszych organizacji wiejskich, która wywarła znaczący wpływ na rozwój teatru ludowego, rękodzieła artystycznego, ochrony lokalnego folkloru oraz przechowywania receptur tradycyjnych potraw.
Na tegoroczny przegląd zapraszamy do Małej Wsi, gdzie prezentowały będą się KGW z Klęczan, KGW z Krasnego Potockiego, KGW z Marcinkowic i po gospodarsku Stowarzyszenie Gospodyń „Konwalia” z Małej Wsi. Szczegóły programu imprezy na plakacie