W piątek 7 grudnia, późnym wieczorem zakończyło się dwudniowe seminarium zatytułowane "Ks. profesor Bolesław Kumor na tle epoki" przygotowane przez wójta gminy Barnarda Stawiarskiego, prezydenta miasta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka oraz księdza proboszcza parafii Trzetrzewina Mariana Stępnia przy wsparciu ze strony Zygmunta Berdychowskiego oraz władz województwa małopolskiego.
Sesja została zainaugurowana w czwartek w sądeckim ratuszu, panelem dyskusyjnym zatytułowanym "Ks. prof. Bolesław Kumor jakim go pamiętamy" w którym wzięli udział ks. prof. Jacek Urban z Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, Leszek Zegzda - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego oraz siostra Stefania Jaworska ze Zgromadzenia Sióstr Józefatek koło Stalowej Woli, którzy wspominali osobę zmarłego przed pięciu laty ks. profesora.
W piątek uczestnicy seminarium przenieśli się do Niskowej do siedziby OSP, po porannej mszy świętej odprawionej przez ks. dr Andrzeja Jeża, złożone zostały kwiaty na grobie ks. profesora Bolesława Kumora.
W pierwszym panelu dyskusyjnym zatytułowanym "Wieś sądecka w okresie międzywojennym i tuż po zakończeniu II wojny światowej" wzięła udział trójka najstarszych mieszkańców parafii Trzetrzewina Anna Tomaszek, Franciszek Wnęk i Roman Lorek którzy wspominali osobę Bolka - jak nazywali ks. prof. Kumora w latach swojej młodości. W panelu "Diecezja tarnowska i Sądecczyzna z perspektywy Krakowa i Lublina" ks. prof. Anzelm Weiss z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i profesor Feliks Kiryk wspominali olbrzymi dorobek naukowy, doskonałą pamięć i biegłość w pisaniu na maszynie ks. Kumora. ...
Miejsce pierwsze
Grażynie Bodziony z Niskowej
Miejsce drugie
za pracę grupową Kindze Sromek, Gabrieli Pasiut, Aleksandrze Pasiut i Patrykowi Zabrzeńskiemu
Ponadto przyznano trzy równorzędne wyróżnienia :
Ewelinie Kozyra,
Justynie Ziemba oraz Agacie Lorek i Dawidowi Zięba uczniom klasy III gimnazjum z Zespołu Szkół w Trzetrzewinie.
Justyna Mordarska uczennica klasy II Gimnazjum w Chełmcu
Równocześnie jury konkursowe stwierdziło, że mnogość stylów i sposób twórczych wypowiedzi była zaskakująca.
W końcowej części sesji odbyła się debata o duchownych wywodzących się z diecezji tarnowskiej. O ich roli mówili księża: Józef Babicz, Jan Pancerz, Marian Stępień i Jerzy Krzanowski. Z kolei prof. Julian Dybiec z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Leszek Migrała - redaktor naukowy "Roczników Sądeckich" przypomnieli nazwiska wielu wybitnych naukowców, księży ludzi kultury i sztuki wywodzących się z Sądecczyzny.
Spotkanie zakończyła debata o patriotyzmie z udziałem premiera Jerzego Buzka, rektora Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu Krzysztofa Pawłowskiego oraz szefa sądeckiej Solidarności Andrzeja Szkaradka.
Szczególne podziękowania za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia pragniemy złożyć Panu Zygmuntowi Berdychowskiemu, Komendantowi OSP Niskowa Panu Janowi Smoleniowi, Panu Jerzemu Bochyńskiemu, Panu red. Jerzemu Leśniakowi, Panu red. Henrykowi Szewczykowi, Panu red. Jerzemu Widłowi, Panu Robertowi Ślusarkowi - Dyrektorowi Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu a w szczególności Paniom Lidii Walczyk, Joannie Iwańskiej i Beacie Walczyk - za pomoc w zorganizowaniu wystawy zdjęć poświęconej księdzu profesorowi.
Podziękowania należą się również Pani Bogumile Aszklar - Lelito - Kierownikowi Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Chełmcu oraz niezastąpionym kierowcom.