
We wtorek 3 grudnia w Zespole Szkół w Librantowej miało miejsce spotkanie ratowników Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego ze społecznością szkolną. Jego celem była popularyzacja wśród dzieci i młodzieży altruistycznych zachowań oraz właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia ludzkiego życia.
W ramach akcji „Sądecki ratownik” nauczycielka biologii szkoły pani Edyta Grzesków zaprosiła do wspólnych zajęć z uczniami zespół karetki pogotowia ratunkowego w składzie: Krzysztof Olejnik i Krzysztof Zoń.
Spotkanie rozpoczął dyrektor szkoły pan Jarosław Rola, który podkreślił istotę i różnorodność podejmowanych inicjatyw ukierunkowanych na ratowanie ludzkiego życia i zdrowia. Kolejnym punktem była emisja filmu edukacyjnego, zrealizowanego przez sądecki oddział Pogotowia Ratunkowego, ilustrującego rozmaite sytuacje zagrożenia życia oraz prawidłowego zabezpieczenia potencjalnych ofiar i miejsca zdarzenia. Uczniowie mieli okazję przyswoić sobie „dekalog ratownika”, czyli najważniejsze „przykazania” związane z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacji wypadku drogowego, kontuzji w górach czy porażenia prądem. Po tej dawce teorii przyszedł czas na praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy. Ratownicy przywieźli ze sobą fantomy, które posłużyły do przeprowadzenia ćwiczeń resuscytacyjnych. Na koniec prelekcji, każdy uczeń pod okiem profesjonalisty miał szansę, sprawdzić swoje umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy i wykonać masaż serca oraz ułożyć rannego człowieka w tzw. pozycji bezpiecznej. Goszczący w szkole ratownicy przytoczyli też mnóstwo cennych i praktycznych rad, które ułatwiają podjęcie działań ratujących ludzkie życie. Podkreślali wielokrotnie, że najważniejsze jest zachowanie bezpieczeństwa, rozsądku, a przede wszystkim unikanie niepotrzebnego ryzyka.
Na zakończenie librantowska dziatwa została obdarowana upominkami. Uczniowie otrzymali od ratowników (prócz cennych, życiowych wskazówek) płytki z filmem szkoleniowo-instruktażowym, by podzielić się ze swymi najbliższymi, w jaki sposób zachować się na wypadek zaistnienia sytuacji krytycznej. Trzy godziny poświęcone profilaktyce pomocy i ratowania bliźniego nie były czasem straconym. „Możecie zapomnieć wzoru chemicznego, daty z historii i wielu innych rzeczy, które sprawdzicie w książkach czy Internecie. Ale gdy zajdzie konieczność ratowania życia, nie ma czasu na zbędną lekturę. Tu trzeba działać jak automat, bo liczy się każda sekunda. I właśnie temu służą takie lekcje jak ta dzisiejsza” – podsumował spotkanie dyrektor Jarosław Rola, dziękując jednoczenie obydwu ratownikom za przyjazd i ich zaangażowanie. Uczniowie nagrodzili ratowników gromkimi brawami, a pan Krzysztof Olejnik dodał, że to dzięki właściwej postawie świadomych i fachowo wyedukowanych ludzi ich pomoc jest skuteczniejsza i daje wielkie szanse na wyjście z niejednej opresji.
Fot. Archiwum ZS w Librantowej