W poniedziałek 17 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Stanisława i Jana Potoczków w Rdziostowie odbyło się niecodzienne spotkanie poświęcone upamiętnieniu 83. rocznicy zbrodni katyńskiej, a w szczególności osoby ks. ppłk Andrzeja Niwy.
Uroczystość w szkole była kontynuacją wcześniejszych wydarzeń, które odbyły się 13 listopada 2022 r. w Bazylice Św. Małgorzaty w Nowym Sączu, gdzie odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą postać ks. ppłk. Andrzeja Niwy, wikariusza tej parafii w latach 1923-27, kapelana katyńskiego, jak również kapelana Korpusu Ochrony Pogranicza. Uroczystej Eucharystii przewodniczył wówczas biskup polowy WP Wiesław Lechowicz. Wzięła w niej udział również delegacja nauczycieli naszej szkoły oraz poczet sztandarowy.
W szkolnej uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: ks. płk SG dr Zbigniew Kępa Rzecznik Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, ks. Prałat Jerzy Jurkiewicz proboszcz parafii pw. Św. Małgorzaty w Nowym Sączu, ks. Kanonik Tadeusz Celusta proboszcz parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Marcinkowicach, pan Marian Szpunar - krewny ks. Andrzeja Niwy, członek Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich, pani Aleksandra Potoczek - najmłodsza Sądecka Sybiraczka, pani Jadwiga Marciniak - prezes Koła Gospodyń Wiejskich im. Marii Sopaty w Rdziostowie, pan Grzegorz Mróz – sołtys wsi Rdziostów oraz uczniowie i nauczyciele szkoły. Upamiętnienie tych ważnych w historii naszego narodu, a zarazem tragicznych wydarzeń rozpoczęło się od zaprezentowania Pocztu Sztandarowego Szkoły i odśpiewania przez wszystkich uczestników hymnu narodowego.
Następnie wszystkich zebranych gości powitała pani dyrektor Urszula Łabuda, zwracając uwagę, że obecny rok szkolny 2022/2023 jest rokiem szczególnym dla naszej szkoły, gdyż trwają uroczystości związane z obchodami 100- lecia szkoły i w te wydarzenia wpisuje się postać ks. Andrzeja Niwy, który w latach 1923-1927 zaraz po święceniach kapłańskich został skierowany do pracy duszpasterskiej w charakterze wikariusza, do parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Od września 1923 – czerwca 1927 roku był katechetą w nowopowstałej szkole w Rdziostowie, o czym świadczą zapisy kronikarskie, w pierwszej Kronice szkoły założonej i prowadzonej przez panią Marię Sopatę. W tym miejscu należy wspomnieć, że wówczas nie było parafii Marcinkowice, a wieś Rdziostów i przysiółek Drzykowa należały właśnie do parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu.
Po oficjalnych powitaniach uczniowie zaprezentowali montaż słowno- muzyczny podczas którego, upamiętnili osoby z terenu Gminy Chełmiec pomordowane w sowieckich obozach kaźni. W sposób szczególny przywołali pamięć o ks. ppłk Andrzeju Niwie, urodzonym 26 listopada 1900 roku we wsi Chechły koło Ropczyc ( dziś województwo podkarpackie). Ksiądz Andrzej uczęszczał do szkoły powszechnej w Chechłach oraz liceum w Dębicy. 29 czerwca 1923 r. otrzymał święcenia kapłańskie w Tarnowie. W latach 1923-30 był wikariuszem w Nowym Sączu, Łącku, Krużlowej i Uściu Solnym. W 1930 r. został mianowany proboszczem w Pogórskiej Woli. 1 lutego 1931 r. otrzymał powołanie do służby czynnej w Wojsku Polskim. Został kapelanem batalionu KOP „Sienkiewicze”. W latach 1931-36 był administratorem parafii wojskowej w Prużanie, następnie w okresie 1936-39 administratorem parafii wojskowej w Ostrowie Wielkopolskim. W 1936 r. uzyskał awans na stopień starszego kapelana - majora. W 1939 r. został mianowany proboszczem w Tarnowie. Po 17 września 1939 roku w nieustalonych okolicznościach dostał się do niewoli sowieckiej. Był więziony w Złoczowie i Starobielsku. Został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w budynku Obwodowego Zarządu NKWD w Charkowie. Spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Charkowie. W 2007 roku awansowany pośmiertnie na stopień podpułkownika.
Po zakończeniu montażu słowno-muzycznego pani dyrektor Urszula Łabuda podziękowała uczniom i nauczycielom: pani Agnieszce Gałdzie i pani Marcie Gródek - Piotrowskiej koordynatorkom tego wydarzenia i poprosiła o zabranie głosu ks. płk SG dr Zbigniewa Kępę, który w swoim wystąpieniu wskazał jak ważna jest pamięć o tych wydarzeniach i prosił uczniów, aby tę pamięć historyczną, tę żywą lekcję historii na trwałe zapisali w swojej pamięci i przekazywali dalej. Następnie głos zabrał pan Marian Szpunar, krewny ks. Andrzeja Niwy, który w imieniu rodziny wyraził swoją wdzięczność przekazując na ręce pani Dyrektor okolicznościowy baner i publikacje książkowe o ks. Kapelanie. Z wyrazami podziękowań do całej społeczności szkolnej zwrócił się także ks. Prałat Jerzy Jurkiewicz.
Po zakończeniu uroczystości wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek. Był to także czas do udzielania wywiadów przybyłym reporterom oraz wspólnych rozmów przy stole. Relacja z tej uroczystości ukaże się w Radio RDN Nowy Sącz, tygodniku Niedziela oraz tygodniku Gość Niedzielny, edycja tarnowska. Zapraszamy do lektury.
Marta Gródek – Piotrowska
Agnieszka Gałda