
W niedzielę 21 czerwca będzie miało miejsce zaćmienie Słońca i będzie to zaćmienie obrączkowe.
Ogólnie zaćmienie Słońca może być całkowite ,obrączkowe lub hybrydowe. W dużym skrócie zaćmienie całkowite jest wtedy kiedy tarcza Księżyca całkowicie zakrywa tarczę Słońca a obrączkowe jeśli tarcza Księżyca nie da rady całkowicie zakryć Słońca i wokół tarczy Księżyca nawet w fazie maksymalnej widoczna będzie część tarczy Słońca. To że zaćmienie może być całkowite lub obrączkowe związane jest z tym że Księżyc nie znajduje się w stałej odległości od Ziemi . Odległość ta waha się od 356 tyś km do 407 tyś km a co za tym idzie zmieniają się rozmiary kątowe czyli ta pozorna wielkość tarczy Księżyca którą możemy obserwować z Ziemi . Różnica pomiędzy najmniejszą a największą wielkością to ok 14%.
Może też zdarzyć się bardzo rzadka sytuacja kiedy występuje trzeci rodzaj zaćmienia. Podczas tego samego zaćmienia w jednym miejscu na Ziemi zaćmienie może być całkowite a w innym obrączkowe , wtedy mówimy o zaćmieniu hybrydowym i tu istotny wpływ ma kulistość Ziemi.
21 czerwca zaćmienie obrączkowe będzie miało fazę maksymalną 0,994% i zacznie się o 4.48 w Kongu a zakończy o 8.32 na Oceanie Spokojnym. Jeśli pogoda dopisze to w Polsce na najdalej wysuniętych krańcach południowo-wschodnich czyli Bieszczadach przez kilka minut od ok 7.40 będzie możliwość zobaczenia malutkiej fazy częściowej zaćmienia. Maksymalnie może to być 0,06% czyli u nas Księżyc tak naprawdę tylko muśnie tarczę słoneczną . Miejmy nadzieję że pogoda dopisze i uda nam się z Bieszczad zarejestrować dla was to zjawisko .Pas zaćmienia można zobaczyć na tym krótkim filmiku https://youtu.be/7FND8t0wFzI