
W związku z realizacją projektu „Poprawa jakości powietrza w subregionie sądeckim poprzez dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych ogrzewanych paliwem stałym na terenie Gminy Chełmiec” od dnia 29.03.2017 r. na obszarze Gminy Chełmiec będą wykonywane oceny energetyczne u osób, które zakwalifikowały się do programu.
Oceny energetyczne będą wykonywać następujący audytorzy:
- Krzysztof Sałyga
- Łukasz Zdziebłowski
- Tomasz Biela
- Wojciech Pinkiewicz
- Tymoteusz Fatek
- Kamil Gawron
- Rafał Mielnik
- Piotr Blus
- Paweł Kozielski
- Michał Snela
- Katarzyna Adamska
- Marek Wachałowicz
- Daniel Wojcieszak
- Łukasz Ulman
- Marek Gajek
- Kamila Jaroszewicz
- Jacek Ślusarczyk
- Artur Marszałek
- Rafał Jamrogiewicz
- Dominik Jakubowski
- Marzena Klęk
- Dawid Kałmuk
- Natalia Kachnic
- Mateusz Hajnycz
- Agnieszka Wachałowicz
- Piotr Murzyn
- Hanna Dziadek
- Bernadetta Bzymek
- Tomasz Marchinski
- Przemysław Zięba
- Mateusz Szponder
- Maciej Sermak
- Hubert Zapała
- Anna Jarosińska
- Marcin Strzecha
- Michał Reguła
- Arkadiusz Łakomiec
- Dorota Jedynak
- Jadwiga Kożuch
- Edyta Szczepaniak
- Michał Melon
- Bartosz Szulc
- Jan Broda
- Zbigniew Glazowski
- Krzysztof Zasiadczuk
- Adrian Łakomiec
- Łukasz Didziński
Osoby które zgłosiły się do programu są zobowiązane do:
- Umożliwienie audytorowi przeprowadzenia wizji lokalnej budynku, w tym wykonania dokumentacji fotograficznej obecnego źródła ciepła, systemu rozprowadzenia ciepła po budynku, zasobnika ciepłej wody użytkowej (jeżeli jest w budynku), ścian zewnętrznych, okien, itp.
Audytor będzie posiadał oświadczenie wydane przez gminę poświadczające, iż współpracuje z gminą w zakresie wykonania ocen energetycznych. Z uwagi na Państwa bezpieczeństwo zalecamy, aby na początku wizyty audytora zweryfikować czy dana osoba posiada ww. oświadczenie. - Udostępnienie audytorom wglądu do posiadanej dokumentacji projektowej
- Po wykonaniu oceny przez audytora ustalenie z audytorem zakresu prac termomodernizacyjnych koniecznych do wykonania w budynku. Audytor zobowiązany jest do przedstawienia zaleceń dla ocenianego budynku w zakresie prac termomodernizacyjnych, które powinny zakładać minimalne rozwiązania/usprawnienia pozwalające na osiągnięcie wymaganego wskaźnika EPH+W.
- Audytor zobowiązany jest przedstawić zakres prac termomodernizacyjnych w formie konkretnych zaleceń dla danego budynku, obejmujący również szacunkowe koszty wykonania termomodernizacji. Zalecenia wraz z odpowiednimi współczynnikami, jakie powinny być zastosowane przez właściciela budynku, będę przedstawiane szczegółowo, jako element świadectwa charakterystyki energetycznej w części pn. Zalecenia dotyczące opłacalnej ekonomicznie i wykonalnej technicznie poprawy charakterystyki energetycznej budynku w zakresie.
- Audytor zobowiązany jest do uzgodnienia bezpośrednio z właścicielem lub osobą upoważnioną do decydowania o zmianach w budynku i wyboru najkorzystniejszych usprawnień z uwzględnieniem planów właściciela (podpis właściciela/mieszkańca na ocenie energetycznej lub w uzasadnionych przypadkach akceptacja w treści wiadomości e-mail lub odmowa wykonania proponowanego zakresu prac).
- W przypadku budynków zabytkowych lub znajdujących się w strefie ochrony konserwatorskiej, mogą okazać się niezbędne konsultacje z Konserwatorem Zabytków, dotyczące możliwości wykonania proponowanego zakresu prac modernizacji energetycznej. Audytor zobowiązany jest do przeprowadzenia konsultacji ww. budynków, a następnie do uwzględnienia zaleceń Konserwatora Zabytków w sporządzanych zaleceniach i w uzgodnieniu ich z właścicielem budynku. Termin na wykonanie danej oceny ulega zawieszeniu do czasu otrzymania stosownej opinii Konserwatora.
- Audytor określa dobór mocy cieplnej urządzenia grzewczego. Elementem oceny energetycznej jest również określenie zapotrzebowania na moc cieplną źródła ciepła.
- W przypadku reklamacji złożonej przez właściciela wynikającej m.in. z błędnego wprowadzenia danych, błędnych obliczeń i wniosków, Wykonawca ma obowiązek poprawić ocenę energetyczną budynku na własny koszt w terminie 3 dni roboczych od zgłoszenia reklamacji.
- Właściciel/osoba upoważniona może żądać ponownej weryfikacji oceny energetycznej. Żądanie takie może nastąpić w przypadku braku akceptacji wyniku oceny i rekomendowanych zaleceń termomodernizacyjnych, które nie wiąże się z obiektywnymi błędami po stronie Wykonawcy. Brak akceptacji właściciela/osoby upoważnionej odbywa się pisemnie poprzez złożenie adnotacji na ocenie energetycznej „Nie akceptuję wyniku oceny oraz proszę o ponowną weryfikację oceny przez innego audytora” oraz podpis właściciela/osoby upoważnionej.
- W przypadku pozytywnej decyzji o wymianie kotła albo o wymianie kotła i przeprowadzeniu termomodernizacji (w zależności od wyniku oceny):
Montaż oraz użytkowanie urządzenia grzewczego w sposób zgodny z założeniami:- wykonanie obowiązku likwidacji starego kotła,
- użytkowanie wyłącznie dofinansowanego systemu ogrzewania jako podstawowego źródła ciepła w budynku,
- brak nieuprawnionych modyfikacji kotła umożliwiających spalanie odpadów (np. dorobiony dodatkowy ruszt),
- przestrzeganie parametrów paliwa dopuszczonego przez producenta urządzenia w instrukcji użytkowania urządzenia, w tym wyrażenia zgody przez odbiorcę końcowego na pobranie i zbadanie parametrów próbki paliwa, zapewnienie prawidłowych warunków składowania opału w celu jego ochrony przed zawilgoceniem (jeśli dotyczy).