
Zwyczaj wspólnego śpiewania kolęd w gronie rodziny i przyjaciół ma zarówno znaczenie kulturowe, jak i psychologiczne. Integruje duże społeczności, buduje wspólnotę, wzmacnia pozytywne relacje między ludźmi, wyzwala uczucia wzajemnej życzliwości i uczynności, a nawet krzepi postawę patriotyczną. Nie bez znaczenia jest tu też argument teologiczny – śpiewając kolędy umacniamy naszą wiarę.
Śpiewanie kolęd i pastorałek rozpoczynano od wieczerzy wigilijnej i trwało aż do Święta Matki Bożej Gromnicznej. Śpiewanie kolęd w rodzinnej atmosferze było wynikiem potrzeby bycia razem. Kolędowanie bowiem zbliża ludzi, buduje między nimi więź, daje uczucie bliskości, łączności. Kolędy są przepełnione ciepłem dobrem i miłością. Tym wszystkim, czego nam na co dzień brakuje. . Zarówno słowa, jak i melodie kolęd dostarczają śpiewającym pozytywnych emocji, nastrajają optymistycznie.”
Trwając w okresie radosnego kolędowania, dzieci, rodzice, babcie i dziadkowie ZR „MAŁA HELENKA” usiedli wspólnie do stołu „suto” nakrytego, by złożyć sobie życzenia noworoczne, zaśpiewać kolędy i porozmawiać o naszej rzeczywistości.
Swoją obecnością zaszczycili nas, na naszym spotkaniu kolędowym pn. „SZŁA KOLĘDA” : Wójt Gminy Chełmiec – Pan Bernard STAWIARSKI oraz radni Rady Gminy – Pani Elżbieta HOROWSKA i Pan Rafał KASIECZKA.
Dziękujemy wszystkim, którzy współorganizowali ten wieczór kolędowy i pozostajemy w optymistycznych myślach na nasze, następne spotkania w tak licznym gronie.
ZR „MAŁA HELENKA”