
Koło Gospodyń Wiejskich Wielopole w Wielopolu, Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Wielopole i Klub Seniora Wielopole zorganizowały trzydniową wycieczkę do Warszawy - naszej pięknej stolicy.
Kierownikiem wycieczki i jej organizatorem była Pani Grażyna Teresa Borkowska.
W wycieczce uczestniczyli :dzieci, młodzież, dorośli w większości seniorzy z terenu gminy Chełmiec - łącznie 54 osoby w przedziale wiekowym od 9 do 85 lat.
Założony program wycieczki, choć bogaty i pomimo próby destrukcji go przez pogodę, został zrealizowany w 100 %
Pierwszego dnia pobytu w Warszawie podziwialiśmy jej piękno z okien autobusu i :
- Zwiedziliśmy Muzeum Katyńskie, w którym przystępnie i zrozumiale przekazano nam na czym polegało kłamstwo katyńskie. Oglądając pamiątki po oficerach WP, funkcjonariuszach policji i SG, inteligencji zamordowanych z rozkazu Stalina przenieśliśmy się w wyobraźni w tamte okrutne czasy do katyńskiego lasu;
- Zwiedziliśmy Muzeum Niepodległości gdzie w oparciu o zgromadzone artefakty uczestniczyliśmy w lekcji historii o uzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r.
- Pomodliliśmy się przy grobieBłogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki zamordowanego przez funkcjonariuszy komunistycznych PRL;
- Uczestniczyliśmy w mszy świętej w kościele pw. Św. Stanisława Kostki
- Po mszy św. odbyliśmy miłe spotkanie z naszą krajanką pochodzącą z Nowego Sącza dziarską siostrą Adrianną Czernecką, która pomimo 88l życia wciąż pracująca tym kościele. Siostra Adrianna opowiedziała nam historię swojej zakonnej posługi.
Drugiego dnia wycieczki:
- Zwiedziliśmy Komnaty Zamku Królewskiego pięknie i bogato przyozdobione, w których na każdym kroku spotykaliśmy się z historią Polski;
- Poznaliśmy Rynek Starego Miasta, Plac Zamkowy, Barbakan iprzespacerowaliśmy się Traktem Królewskim;
- Zatrzymaliśmy się przy Pomniku Powstania Warszawskiego by ze smutkiem i w zadumie wspomnieć tragiczny los Warszawy i jej mieszkańców w czasie okupacji hitlerowskiej zwłaszcza ten z 1944 r.
- Zwiedziliśmy Archikatedrę św. Jana odbudowaną po zniszczeniu jej podczas Powstania Warszawskiego. W kościele tym pochowany jest bł. kardynał Stefana Wyszyński (1901 -1981)- Prymas Polski oraz jego poprzednik Prymas ks. August Hlond ( 1881-1948), który prowadził polski Kościół rzymskokatolicki przez dwa systemy totalitarne.
- Obserwowaliśmy zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza ;
- Przespacerowaliśmy alejkami ogrodu saskiego, by dotrzeć do Belwederu – obecnie jednej z oficjalnych rezydencji Prezydenta RP, oraz uczestniczyliśmy w grupowej sesji zdjęciowej pod pomnikiem zatroskanego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.
- Odbyliśmy historyczny spacer alejkami Łazienek Królewskich, przechodząc koło pomnika Fryderyka Szopena. Tam też poznaliśmy m.in. kilka ,,pikantnych” epizodów z życia ostatniego króla Polski Zygmunta Augusta Poniatowskiego, oraz przeznaczenie królewskiej Oranżerii i Pałacu na Wodzie.
- Po zmroku byliśmy w Multimedialnym Parku Fontann gdzie uczestniczyliśmy w pokazie wyświetlanym laserem na ekranie wodnym – połączenie obrazu, wody, muzyki i świateł, które na długo zapadnie w naszej pamięci.
W III dniu wycieczki
- Podziwialiśmy panoramę Warszawy z tarasu widokowego na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki.
- Uczestniczyliśmy w niedzielnej mszy św. w dzień Przemienienia Pańskiego w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, gdzie w podziemiach znajduje się Panteon Wielkich Polaków. Podobnie jak na Wawelu, są w nim grobowce osób wybitnych, których świadectwo życia zapisało się głęboko w historii naszego kraju.
Warszawa jest pięknym miastem. Uczestnicy wycieczki na pewno jeszcze do niej przyjadą. Tym, którzy nie zwiedzali i nie poznali jej historii serdecznie polecamy wycieczkę by choć w części poznać to miasto - koniecznie musicie to zrobić.
Serdecznie dziękujemy:
- Jackowi pilotowi wycieczki Biura Podróży p. Piotra Pawlikowskiego z Chełmca za, profesjonalną opiekę oraz p. Dominikowi– kierowcy autobusu za bezpieczną jazdę.
- Rodzinie Grzybów i w szczególności Panu Witoldowi Grzyb reprezentującemu Piekarnia Tęgoborze, za dar serca i zaopatrzenie grupy w 3 dniowy zapas bułeczek, drożdżówek, pączków i innych słodkości. J.
- W imieniu Klubów Seniora Wielopole i Wielogłowy oraz innych z terenu Gminy Chełmic Wójtowi Gminy Chełmiec p. Bernardowi Stawiarskiemu za decyzję o dofinansowaniu wycieczki seniorom w ramach Funduszu Gminnej Rady Seniorów.
- Panu Ryszardowi Łakomskiemu – członowi KGW Wielopole i Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Wielopole za pomoc w realizacji i prowadzenie relacji z wycieczki m.in. na stronie KGW Wielopole.https://www.facebook.com/groups/178294458512014
Grażyna Teresa Borkowska
Zapraszam do Galerii zdjęć