
Wójt Bernard Stawiarski wizytował dziś niedawno przekazany plac budowy pod budynek Rynek 1 w miejscowości Chełmiec. Wójt wraz z dyrektorką Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Bogumiłą Aszklar – Lelito sprawdzali postęp prac na świeżo rozpoczętej budowie oraz dowiadywali się o planowanych przez wykonawcę inwestycji kolejnych etapach budowy. Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego Kartel S.A z Jędrzejowa. Umowę zawarto dnia 19.09.2017r.a termin realizacji umowy to: 30.11.2018 r. Kwota na którą została zawarta umowa: 16 876 000,00 zł brutto. Budynek jest obiektem wielofunkcyjnym, usługowo edukacyjnym, stanowi funkcję rekreacji, wystawienniczą, edukacji, hotelową, gastronomii. Stanowi uzupełnienie zarówno znajdującego się obok „Aquacentrum Chełmiec” (zaplecze usługowe i noclegowe), jak i zespołu szkół (obserwatorium astronomiczne). Docelowo budynek wraz z zagospodarowaniem terenu, ma stanowić nowe centrum miejscowości Chełmiec, być punktem spotkań i wydarzeń kulturalno- artystycznych. Budynek rozplanowany będzie na czterech kondygnacjach, bez podpiwniczenia. I tak:
parter budynku:
- strefa rekreacyjna ( z możliwością wykorzystania na kręgielnię lub jako lokale usługowe)
- pomieszczenia techniczne i magazynowe amfiteatru,
I piętro budynku:
- sala konsumpcyjna wraz z zapleczem kuchennym (restauracja, kawiarnia, bar)
- przestrzeń wystawowa ( stan deweloperski – do aranżacji przez użytkownika)
II piętro budynku:
- pokoje gościnne (pom. Zamieszkania zbiorowego)
- przestrzeń wystawowa (stan deweloperski – do aranżacji przez użytkownika)
III piętro budynku:
- pokoje gościnne ( pom. Zamieszkania zbiorowego)
Hol główny – znajdujący się na parterze obsługiwać będzie zarówno część gościnną budynku (recepcja) jak i stanowić ma strefę wejściową do części kulturalno – usługowej obiektu. W części południowej holu znajdują się wejścia do sanitariatów ogólnodostępnych obsługujących część wystawienniczą lub – w przypadku łączenia funkcjonalnego także pozostałej grupy pomieszczeń.
Strefa rekreacyjna stanowi wydzieloną strefę z osobnym wejściem prowadzącym bezpośrednio przez „południową” klatkę schodową. Wyposażona jest w niezależne toalety oraz zapewnienia możliwości instalacji 25-metrowego, podwójnego toru bowling’owego. Przewidziano także możliwość wejścia do po. Rekreacji bezpośrednio z zewnątrz, od strony północnej obiektu. Tego rodzaju „przelotowy” układ przestrzeni znacznie zwiększa możliwości aranżacyjne pomieszczeń.
W wysuniętej części południowej obiektu przewidziano pomieszczenia techniczne i magazynowe ukryte pod trybuną amfiteatru.
Na piętrze znajduje się sala konsumpcyjna na ok. 100 miejsc, wraz z zapleczem kuchennym. Posiada ona bezpośrednie wejście na taras przechodzący płynnie w trybunę amfiteatru. Z sali można więc będzie obserwować wydarzenie artystyczne mające miejsce na placu przed budynkiem. Istnieje także możliwość na tarasie dodatkowych stolików, zwiększając w ten sposób pojemność sali konsumpcyjnej oraz kreując dodatkową, atrakcyjną przestrzeń publiczną.
Z przestrzeni klatki schodowej, będącej równocześnie łącznikiem między salami konsumpcyjną i wielofunkcyjną znajdują się sanitariaty ogólnodostępne.
Pozostałą część kondygnacji I piętra zajmuje przestrzeń wystawiennicza, do dowolnej aranżacji przez najemców. Bliźniacza strefa znajduje się także na poziomie II piętra. Obie dostępne są z holu głównego na parterze poprzez „północną” klatkę schodową .
Po stronie zachodniej budynku, na kondygnacjach II i III przewidziano część gościnną (pom. Zamieszkania zbiorowego). Może ona być wykorzystywana jako uzupełnienie dla wszystkich pozostałych funkcji obiektu. W tej strefie nocować mogą zarówno goście związani z konferencjami odbywającymi się na sali wielofunkcyjnej, imprezami organizowanymi w restauracji czy na amfiteatrze, jak i uczestnicy wycieczek szkolnych odwiedzających obserwatorium astronomiczne.