
Już od dawna gmina Chełmiec realizuje wiele programów proekologicznych w celu doprowadzenia do sytuacji żebyś my i nasze dzieci żyli w super ekologicznym środowisku w związku z tym nie ustajemy w poszukiwaniu nowoczesnych technologi, które w znacznym stopniu przyczyniają się do realizacji tych zadań.
W związku z tym 15 grudnia 2016 roku Bernard Stawiarski - wójt gminy wizytował tego typu obiekt działający w Tuchowie. Pierwsze wnioski jakie nasuwają się po wizycie są takie, że budowa osuszani w gminie Chełmiec nie tylko pozwoli gminie na likwidację problemu osadów ściekowych, ale także wpłynie korzystnie na budżet gminy. Dotychczas gmina płaciła ponad 200 tys. zł. za utylizację 900 ton osadów ściekowych rocznie. Własna osuszania pozwoli na uniknięcie ponoszenia tego kosztu a także da możliwość utylizacji osuszonych osadów przez specjalistyczne przedsiębiorstwa.
Gmina Chełmiec w latach 2017-2020 zamierza zrealizować nowe projekty związane z ochroną środowiska. Trwają zapisy do programu wymiany kolejnych 200 pieców, trwa zbiórka i wywóz azbestu z dachów domów mieszkalnych, a już teraz trwa finalizowanie przetargów do III etapu projektu „Poprawa Gospodarki Wodno-Ściekowej na terenie Gminy Chełmiec”, w ramach którego planuje się dalszą kanalizację gminy i budowę nowoczesnych urządzeń do odbioru ścieków i ich utylizacji w najbardziej ekologiczny sposób. W ramach tego zadania planowana jest także budowa osuszani osadów ściekowych, dzięki której osady wywożone z oczyszczalni ścieków i przydomowych oczyszczalni utracą ponad 80% swojego tonażu poprzez odparowanie wody, a pozostałe 20% zostanie szczelnie spakowane i oddane do zakładów cementowniczych do przeróbki.
Gmina Chełmiec już od kilku lat realizuje projekty związane z ochroną środowiska oraz ograniczaniem niskiej emisji do atmosfery. Wśród wielu zadań jakie udało się zrealizować w ciągu ostatnich lat są m.in.:
- Dofinansowanie do zakupu i montażu kolektorów słonecznych dla 649 gospodarstw domowych;
- Montaż 255 szt. lamp hybrydowych;
- Budowa farmy fotowoltaicznej w Krasnem Potockiem;
- Wyposażenie obiektów użyteczności publicznej w odnawialne źródła energii;
- Opracowanie Planów Gospodarki Niskoemisyjnej;
- Przystąpienie do programu LIFE i zatrudnienie ekodoradcy;
- Realizacja projektu „Poprawa Gospodarki Wodno-Ściekowej na terenie Gminy Chełmiec i Podegrodzie”;
- Realizacja projektu „Poprawa Gospodarki Wodno-Ściekowej na terenie Gminy Chełmiec”;
- Realizacja projektu „Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków w gminie Chełmiec”;
- Realizacja projektu „Segreguj odpady – dbaj o siebie i środowisko – projekt w ramach edukacji ekologicznej”;
- Zakup i montaż instalacji solarnej w ramach realizacji inwestycji pn. „Budowa pływalni w Chełmcu”'
- Udzielenie dotacji dla mieszkańców do wymiany 123 pieców;
Zadania te bez wątpienia wpłynęły na poprawę jakości środowiska w naszej gminie, jednak nie wyczerpały dostępnych możliwości.
Ciekawostką jest, że w drodze do Tuchowa napotkaliśmy hasło na plocie jednej z posesji, które w doskonały sposób charakteryzują działania naszych władz w kwestii ochrony środowiska. „ Chcesz mieć zdrowe dzieci nie pal śmieci”.