
Dnia 29 listopada 2018r. w Szkole Podstawowej w Marcinkowicach odbyła się doniosła uroczystość. Placówka po raz XII obchodziła Święto Szkoły na pamiątkę Bitwy Marcinkowickiej, którą stoczyli Legioniści z Rosjanami dnia 6 grudnia 1914r. Żołnierzami polskimi dowodził Józefa Piłsudski, od 1998r. patron marcinkowickiej podstawówki.
W tym roku Święto Szkoły miało szczególny charakter, bowiem obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ponadto nasza szkoła, jako jedyna placówka w Gminie Chełmiec, wygrała konkurs Ministra Edukacji Narodowej „Godność, Wolność, Niepodległość” w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” i realizowała od września do końca listopada w/w. program, podejmując wiele różnorodnych działań edukacyjno-wychowawczych.
Naszą uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: pan Radosław Potoczek - dyrektor Gminnego Zespołu Edukacji, pan Wiesław Janczyk – Poseł na Sejm RP, pani Elżbieta Horowska - Radna Gminy Chełmiec, pani Ewa Gizicka – przewodnicząca Rady Rodziców.
Uczniowie, w strojach galowych, nauczyciele i rodzice zgromadzili się w sali gimnastycznej, która zamieniła się w salę widowiskową. Świętowanie rozpoczęliśmy od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu szkoły. Potem nastąpiła część konkursowa. Tradycyjnie odbył się turniej wiedzy o patronie szkoły, Józefie Piłsudskim. Największą wiedzą na temat życia i działalności Marszałka wykazali się uczniowie klasy 4b: Julia Malec, Agnieszka Szajewska i Mikołaj Froehlich. Autorem pytań konkursowych i prowadzącym turniej był pan Robert Cempa.
Wiele wrażeń estetycznych dostarczył konkurs pieśni legionowych. Aplauz widowni wywołały występy uczniów młodszych klas, którzy zaprezentowali się w pięknych strojach i profesjonalnie wykonali wylosowane wcześniej pieśni. Dlatego też aż dwa zespoły uzyskały I miejsce: z klasy 2 i klasy 3. W ich wykonaniu usłyszeliśmy pieśni: „Przybyli ułani” i „Ej, dziewczyno, ej, nieboga”. W kategorii klas starszych zwyciężyli uczniowie klasy 6, którzy zaśpiewali „Legiony”.
Potem wszyscy uczniowie włączyli się w śpiew znanych i lubianych pieśni legionowych, który poprowadziła pani Celina Pacholarz w formie karaoke.
W drugiej części spotkania nastąpiło podsumowanie Programu MEN „Godność, Wolność, Niepodległość”. W formie prezentacji multimedialnej wszyscy zgromadzeni obejrzeli, w jakich działaniach, mających na celu uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości, uczestniczyli uczniowie. Były wśród nich m.in. wycieczka do Lwowa, wystawa pamiątek, liczne konkursy szkolne, gminne i ogólnopolskie, zwiedzanie muzeów, zajęcia edukacyjne w szkole, w Archiwum Narodowym i Bibliotece Publicznej w Nowym Sączu, wycieczki do miejsc historycznych w Marcinkowicach i Nowym Sączu, udział w akcjach (ogólnopolski śpiew hymnu, Marsz Trzeźwości dla Niepodległości, akcja charytatywna „100 polskich książek na 100-lecie odzyskania niepodległości” dla dzieci z Ukrainy), akademie z okazji rocznic ważnych wydarzeń historycznych, wydanie książki „Polska w oczach dzieci” z tekstami literackimi uczniów naszej szkoły.
Potem wystąpił z koncertem chór szkolny pod kierunkiem pani Celiny Pacholarz. Usłyszeliśmy piękne pieśni patriotyczne. Szczególnie zachwyciło solowe wykonanie pieśni „Pytasz mnie”, „Piosenka o nadziei” przez Zuzię Jurczak.
Ostatnim punktem uroczystości było wręczenie dyplomów i nagród w konkursach szkolnych zorganizowanych w ramach Programu MEN „Godność, Wolność, Niepodległość”. Nagrodzono uczniów w konkursie literackim „Polska w oczach dzieci”, konkursie plastycznym, fotograficznym i konkursie na najciekawszy lapbook „100 lat niepodległości w Marcinkowicach” oraz konkursie krzyżówkowym.
Nagrody bardzo licznej grupie uczniów wręczali: pani dyrektor, Elżbieta Samek, pan Radosław Potoczek i pan Wiesław Janczyk. Pani dyrektor podziękowała koordynatorowi uroczystości pani Irenie Szajewskiej. Szczególne podziękowania skierowała na ręce pana Radosława Potoczka i pana Bernarda Stawiarskiego, Wójta Gminy Chełmiec, przedstawicieli gminy, która współfinansowała program obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości i wspierała wszystkie działania szkoły w ramach realizacji programu „Godność, Wolność, Niepodległość”. Zaproszeni goście obejrzeli wystawę zgromadzonych przez uczniów pamiątek z okresu ostatnich 100 lat.