
Dzień 25 września 2018r zapisze się w kartach historii Muzeum Paszyńskiego jako święto Rzeźby Paszyńskiej. Właśnie w tym dniu znów spotkali się rzeźbiarze paszyńscy i ich rodziny i osoby, dla których Fenomen Paszyński znaczy coś więcej niż tylko slogan kolejny raz powtarzany.
Muzeum Sztuki Ludowej im. Ks. Edwarda Nitki w Paszynie do dziś jest symbolem tego w jaki sposób prości ludzie mogą zainspirować swoją twórczością i jak daleko w świat informacja o nich i ich twórczości się rozprzestrzenia.
Powodem tego wspólnego spotkania i pretekstem do wspomnień stała się publikacja autorstwa Antoniego Kroha i Piotra Droździka pod wszystko mówiącym tytułem „Fenomen Paszyński”. Podczas konferencji promującej publikację głos zabrali dyrektor GOK w Chełmcu Barbara Barycz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Rober Ślusarek, Franciszek Palka, Anna Padoł, Piotr Droździk, ks. Prałat Stanisław Janas, Wójt Gminy Chełmiec Bernard Stawiarski, ks. Proboszcz Krzysztof Smoroński.
Wśród gości znaleźli się miedzy innymi radni gminy Chełmiec przewodniczący Komisji Kultury Andrzej Tyrkiel, Władysław Wnęk, Jan Mróz, Mieczysław Leśnik, Wojciech Skrzypiec, wiceprzewodniczący Rady Gminy Stanisław Kruczek, przedstawicielki MCK Sokół w Nowym Sączu Anna Turewicz i Marta Smolczyńska, kierownik RZPiT Piątkowioki Andrzej Łukasik, sołtysi Anna Stepaniak, Iwona Kantor, Krystyna Jeż, Tomasz Fałowski-Wańczyk. W spotkaniu uczestniczyli również twórcy ludowi z Paszyna oraz ich rodziny i mieszkańcy Paszyna.
Wielkim zaskoczeniem wtorkowego wieczoru była niespodzianka jaką przygotował Wójt Chełmca Bernard Stawiarski wraz z Radnymi z Komisji Kultury w postaci Nagrody finansowej w Dziedzinie Kultury dla p. Anny Padoł, za dotychczasową działalność w dziedzinie sztuki ludowej w kraju jak i zagranicą.
Na koniec warto przytoczyć napis na tablicy pamiątkowej wiszącej w Muzeum Paszyńskim:
„Paszyn – wieś położona 8 km na pł-wsch. od Nowego Sącza,
Liczy 1500 mieszkańców, w tym 56 rzeźbiących i 30 malujących.
Tworzą starzy i młodzi, najstarszy liczy 75 lat a najmłodszy 10.
Znawcy sztuki nazwali to zjawisko, „fenomenem w skali europejskiej”
Za jego niepowtarzalność w świecie kultury ludowej.
Twórcy paszyńscy znani już na całym świecie są zdobywcami
nagród w wielu konkursach. O talencie twórców świadczy
III Konkurs Współczesnej Rzeźby Karpat Polskich w 1977r,
Gdzie na 45 rzeźbiarzy z Paszyna nagrodzono aż 42. „