
Akcja kolonijna w Chełmcu zrodziła się w 1991 r, po transformacji ustrojowej, kiedy wiele rodzin żyło w bardzo trudnych warunkach bytowych. Wówczas wolontariusze Nowosądeckiego Ośrodka Profilaktyki Społecznej wyszli z inicjatywą organizacji bezpłatnych kolonii dla dzieci z ubogich i zagrożonych rodzin oraz z wielodzietnych i samotnie wychowywanych.
Od tego czasu przez 28 lat każdego roku w Szkole Podstawowej w Chełmcu organizowane są darmowe kolonie socjalno-zdrowotne dla dzieci potrzebujących pomocy, w tym okresie w Chełmcu wypoczywało około 6 tysięcy dzieci z byłego województwa nowosądeckiego.
W tym roku Chełmiec gości kolonistów z powiatów gorlickiego, limanowskiego, nowotarskiego i nowosądeckiego, gdzie łącznie wypoczywa w dwóch turnusach 160 dzieci. Gościnności użyczył Wójt Gminy Chełmiec, udostępniając bezpłatnie budynek Szkoły Podstawowej, gdzie wolontariusze Nowosądeckiego Ośrodka Profilaktyki Społecznej w Nowym Sączu organizują darmową kolonię.
Ta cenna inicjatywa spotyka się z uznaniem władz samorządowych i oświatowych, gdyż gwarantuje nie tyko wypoczynek, ale również realizuje cele edukacyjne, terapeutyczne i rozwojowe, pozwala również na rozwinięcie różnorodnych zainteresować dzieci.
Program pobytu dzieci dostosowano do potrzeb i możliwości kolonistów, aby na bazie zorganizowanej zabawy i przykładu prowadzić zajęcia terapeutyczne kształtujące umiejętności radzenia sobie ze stresem w trudnych sytuacjach emocjonalnych zarówno w szkole jak i w domu, ponadto rozwinąć swoje zainteresowania i uzupełnić wiedzę zdobytą w szkole.
Kierownik kolonii Krzysztof Groń oraz wychowawcy nauczyciele miejscowej szkoły zadbali aby program kolonii był różnorodny obejmował zajęcia wzmacniające i integrujące, wynikał z potrzeb i zainteresowania kolonistów.
Dzieci zwiedziły krakowski ogród zoologicznego i zabytki Krakowa, w Czorsztynie odbyły rejs statkiem „Harnaś” po zalewie czorsztyńskiej, a w Starym Sączu zwiedziły Muzeum Regionalne, klasztor klarysek i jedyny w Polsce ołtarz papieski.
Dużą atrakcją był pobyt w Miasteczku Galicyjskim w Falkowej. Tradycyjnie królowała Kolonijna Spartakiada Sprawności z pucharami, dyplomami i nagrodami. .
Zajęcia miały też po części charakter edukacyjny aby wydobyć pomysłowość i uzdolnienia kolonistów, stad konkursy plastyczne na temat ochrony zdrowia i środowiska naturalnego, znajomości znaków drogowych czy z pobytu w skansenie.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkurs plastyczny jak zapobiegać wypadków w gospodarstwach rolnych i domu organizowany przez Państwową Inspekcję Pracy w Krakowie.
Hitem tegorocznej kolonii w Chełmcu było :
- udział w kinie 6 D Extreme w Galerii Gołąbkowice,
- zajęcia na pływalni w Chełmcu udostępnionej
- nieodpłatnie przez Wójta Gminy Chełmiec,
- konkurs z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,
- wycieczka do Miasteczka Galicyjskiego w Falkowej,
- konkurs edukacyjny „rewia talentów kolonistów”.
Miłym zaskoczeniem było niezapowiedziane odwiedziny kolonistów przez Pana Bernarda Stawiarskiego – Wójta Gminy Chełmiec, któremu dzieci gromkimi brawami podziękowały za nieodpłatne użyczenie budynku szkoły na kolonię, bezpłatny wstęp na pływalnię oraz całoroczne wspieranie inicjatyw na rzecz dzieci specjalnej troski.
Wszystkie dzieci wyjeżdżające z kolonii otrzymały prezenty: plecaki, książki, zeszyty, przybory szkolne oraz potrzebną odzież, które jeszcze długo będą im przypominać ten miłe spędzony czas. Organizatorzy doceniają bardzo pożyteczny program „Rodzina 500 plus”, jednak są jeszcze dzieci w potrzebie. Pomagamy rodzinom gdzie bieda jest najprawdziwsza i pomoc dla dzieci jest szczególnie potrzeba i społecznie uzasadniona.
Organizatorzy podkreślają, że kolonia odbywa się tylko dzięki sponsorom, jest ich tak dużo ze nie sposób wszystkich wymienić, za bezinteresowną pomoc serdecznie dziękują, za darmowy chleb, owoce, przetwory, wodę mineralną, słodycze, artykuły szkolne i środki finansowe, dzięki którym spełniły się marzenia dzieci o potrzebnym wypoczynku.