
W Muzeum Historii Polski, w ramach akcji „#MojaPamiątka” została udostępniona wystawa internetowa zawierająca m. in. informacje o Janie Oleksym, którego życie związane było Gminą Chełmiec.
https://muzhp.pl/pl/c/2618/wystawa-internetowa-mojapamiatka-juz-otwart
Wirtualna wystawa prezentuje najciekawsze prace nadesłane do Muzeum. Akcja społeczna zrealizowana przez Muzeum, we współpracy z Kancelarią Premiera obejmuje okres od początków IX wieku do schyłku PRL.
Jan Oleksy, urodził się w 1898 r. i wychowywał w Paszynie. Rodzinę założył i mieszkał w Boguszowej - zmarł w 1956 roku. Jego życie związane było z udziałem w I wojnie światowej i wojnie polsko – bolszewickiej, za którą w wieku 23 lat w dniu 23 lutego 1922 roku został odznaczony przez Ministra Spraw Wojskowych Generała - Porucznika Kazimierza Sosnkowskiego Krzyżem Walecznych.
W uzasadnieniu wniosku o odznaczenie ,,Krzyżem Walecznych” dla Jana Oleksego – żołnierza 2 Pułku Strzelców Podhalańskich można przeczytać m.in. o bitwie nad Niemnem:
Odznaczył się również w czasie ataku bolszewickiego na Kuźnicę dnia 23 września 1920 roku, gdy celowniczy kapral Leśniak Stanisław w czasie ataku bolszewickiego został śmiertelnie ranny, st. strzelec Oleksy zastąpił go mimo silnego ognia artylerii i zamieszania z powodu utraty celowniczego. Wywiązał się ze swego zadania bardzo dobrze, celnym ogniem z karabinu maszynowego zadał nieprzyjacielowi wielkie straty. Wytrwał na swym stanowisku aż do końca. Dopiero na rozkaz swego dowódcy cofnął się, unosząc z pola walki ciężko rannego celowniczego.
Była to decydująca bitwa polsko – bolszewicka, drugi sukces militarny po Bitwie Warszawskiej.
Jan Oleksy był ochotnikiem, przeszedł cały szlak bojowy 2. Pułku Strzelców Podhalańskich. Pułk m.in. wkroczył do Kijowa, brał udział w Bitwie Warszawskiej i Bitwie nad Niemnem zdobył również Grodno.
2 Pułk Strzelców Podhalańskich obecnie jest patronem Placówki Straży Granicznej w Kuźnicy w woj. podlaskim, która zabezpiecza odcinek granicy państwa Polski z Białorusią.
Autorem pracy wysłanej do Muzeum Historii Polski jest Tadeusz Oleksy, który za udział w akcji społecznej dostał podziękowania od Dyrektora Muzeum Historii Polski oraz od Prezesa Rady Ministrów.