
Dnia 3 kwietnia w Warszawie na uroczystej gali jubileuszowej Związek Powiatów Polskich wręczył nagrody i dyplomy laureatom Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów za 2018 rok. Gmina Chełmiec kolejny raz z rzędu znalazła się na pierwszym miejscu w Polsce w kategorii „Najlepsza gmina wiejska 2018 roku”.
Te prestiżowe rankingi obejmujące wszystkie samorządy w Polsce prowadzi Związek Powiatów Polskich. Ogólnopolski Ranking Powiatów i Gmin prowadzony przez Związek Powiatów Polskich oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Ranking jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Zwycięstwo danego samorządu wiąże się z przyznaniem tytułu "Dobry Polski Samorząd". Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Ranking trwa przez cały rok. Nagrody za udział w rankingu, okolicznościowe puchary i dyplomy dla zwycięzców, wręczane są corocznie podczas ogólnopolskiej konferencji organizowanej przez Związek Powiatów Polskich. Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.
Kolejność w Rankingu uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz zrealizowanych projektów. W ramach Rankingu samorządy mogą otrzymać także specjalne wyróżnienie "Super Powiat/Super Gmina", jeżeli JST uzyska największy procentowy udział realizacji kategorii rankingowych - co świadczy o kompleksowym i wielopłaszczyznowym działaniu danego samorządu. Warto wiedzieć, że również mieszkańcy mogą wnieść swój wkład w powodzenie swojej gminy lub powiatu, zgłaszając zrealizowane przez siebie prywatnie ekologiczne instalacje odnawialnych źródeł energii, np. słonecznej, geotermalnej, wodnej, ale także energii wiatru, otoczenia i biomasy. Po weryfikacji regulaminowej są one zgłaszane do oceny eksperckiej w ramach Rankingu ZPP.
Kategorie w których nasza gmina zdobyła najwięcej punktów to przede wszystkim pozyskiwanie funduszy pozabudżetowych, wspieranie rozwiązań proekologicznych, wsparcie osób wykluczonych społecznie, wspieranie działań sportowych oraz rozwój bazy infrastrukturalnej. Do tego dochodzi jeszcze modernizacja i cyfryzacja urzędu, zwiększenie wiedzy urzędników poprzez specjalistyczne szkolenia, usprawnienie procedur poprzez elektroniczny obieg dokumentów oraz udostępnienie urzędu dla osób niepełnosprawnych. Wszystko po to, aby jakość obsługi mieszkańców uległa znacznej poprawie.
Nagrodą w konkursie oprócz wyróżnienia gminy w mediach ogólnopolskich jest puchar oraz dyplom dla gminy, oraz możliwość posługiwania się prestiżowym znakiem „Lider Rankingu Gmin Wiejskich 2018” i honorowym tytułem „Dobry Polski Samorząd 2018”.